Don't Miss
Home / Tag Archives: Наташа (page 2)

Tag Archives: Наташа

Градоначалничката Петровска во САД

Битолската градоначалничка Наташа Петровска денеска рано изутрина на покана на Амбасадата на САД во Скопје, замина во посета на САД, каде ќе престојува до 19 јули. Петровска во САД ќе биде гостин на американскиот Стејт департмент. Според информациите од локалната ...

Read More »

Градоначалничката Петровска во обиколка на детските градинки

Градоначалничката Наташа Петровска и денес на терен го продолжи увидот во реконструктивните зафати во битолските градинки, со цел да се видат реализираните проекти и активности, за кои се издвоени средства од буџетот на Општина Битола, но и за тоа како ...

Read More »

Битола доби нов Полигон за полагање возачки испити

По речиси пет години пауза Битола конечно доби нов Полигон за полагање возачки испити. Полигонот, кој е изграден на патот кај Оризари  свечено ке биде отворен утре,  понеделник, на 31 декември, во 10 часот,  кога на истиот ќе полагаат првите ...

Read More »

Општината Битола ќе бара оштета од фирмата Макстрој

        На новинарско прашање, но и на поставено прашање во Советот на Општина Битола што се случува со улицата „Климент Охридски“ во Битола, која на асфалтирање чека неколку месеци, градоначалничката Наташа Петровска ја објасни актуелната состојба и најави санкции за ...

Read More »

Над 1.000 дечиња чекаат место за в градинки

Во битолската приградска населба Кравари деновиве на свечен начин беше отворена нова детска градинка, за децата од предучилишна возраст. Требаше да се биде на свеченоста за да се види огромното задоволство, не само на дечињата туку и на нивните родители, ...

Read More »

Отворена нова градинка во Кравари

   Денеска во битолското село Кравари министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во придружба на градоначалникот на Битола Наташа Петровска,   отворија  нова детска градинка. Станува збор за нов објект со високи стадарди, во кој ќе бидат згрижени 40 ...

Read More »

Нова градинка во Кравари

Според информациајата од Општина Битола утре, (сабота), 15 декември, со почеток во 11 часот ќе биде свечено пуштена во употреба градинката во с. Кравари, во присуство на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалничката Наташа Петровска. Градинката ...

Read More »

Делегација на Битола во посета на Епинал

Делегација од Општина Битола, предводена од градоначалничката Наташа Петровска, викендов престојуваше во збратимениот град Епинал, Република Франција, на одбележувањето на празникот на заштитникот на градот, Св. Никола. За време на прославата, беа одбележани и 50 години од збратимувањето на двата ...

Read More »

“Бесплатниот превоз” на учениците ноќна мора за Битола

Во понеделникот  Битола буквално беше блокирана. Автобуските превозници одбија да ги превезуваат не само учениците до нивните училишта, туку и граѓаните на Битола и ги “ паркираа” своите автобуси пред општинската зграда, со што буквално го блокираа сообракајот во градот. ...

Read More »

РЕК Битола потпиша Меморандум за соработка со општините Битола, Новаци и Могила

Денеска, во просториите на АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола, директорот Васко Ковачевски потпиша Меморандуми за соработка со општините Битола, Новаци и Могила. Соработката со Меморандумите е правно -формално регулирана со цел да обезбеди рамка за искористување на капацитетите што ги ...

Read More »