Home / Tag Archives: октомври

Tag Archives: октомври

Сомнителната модернизација причина за честите испади на Првиот блок на РЕК “ Битола “

-Блок 1 на РЕК “Битола” е исклучен од електроенергетскито систем во петокот, на 4 октомври, околу 23:30 часот, заради дефект на цевки во котелот на постројката. Се очекува да биде повторно ставен во функција во текот на утрешниот ден. Точно ...

Read More »

Груевски: Од недела ќе се врати животот во Битола

Најпрво од името на советничката група на СДСМ и коалицијата би сакал да ви се заблагодарам за илјадниците отворени врати и приемот кој го имавме во овие 20 дена. Би сакал на сите да ви порачам дека времето на уцени, ...

Read More »

Зошто ЕЛЕМ не ги издвои средствата за Копанки

СДС се прави газда на туѓ имот и дава ветувања кои законски немаат никаква врска со општината. Дали се работи за крајно непознавање на надлежностите или намерна популистичка манипулација ? Во секој случај – губење време, замајување и давање ветување ...

Read More »

Наградата “23 Октомври“ во мирување

Владата на денешната седница го усвоила предлогот на Министерството за култура оваа година да не биде доделена државната награда „23 Октомври“. Министерството и го предложило тоа на Владата врз основа на информацијата дека на комисијата за доделување на оваа награда ...

Read More »

Увидот во Избирачкиот список од 21 август

Државната изборна комисија (ДИК) е подготвена за одржување на локалните избори на 15 октомври и денеска со девет гласа „за“ и ниту еден против го усвои Роковникот за извршување изборни дејствија. Кампањата почнува на 25 септември.  Претседателот на ДИК, Александар ...

Read More »

Зврлевски преживеа уште два дена

Повеќе паузи отколку дискусија. Вака изгледа денешната собраниска расправа околу точката за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Во минутите додека во собраниската сала и течеше некаква дебата, власта и опозицијата повторно во клинч околу смената на Зврлевски. Според ...

Read More »

Распишани локалните избри за 15 октомври

Македонија на 15 октомври ќе гласа за избор на градоначалници и членови на општинските совети. Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска ги распиша локалните избори, а решението ќе го добие и Државната изборна комисија. Изборната кампања, како што најави тој, ќе ...

Read More »