Home / Tag Archives: пишува

Tag Archives: пишува

Како да го сочуваме психичкото здравје во состојба на криза

                    Пишува:  Психолог м-р Марија Младеновска Димитровска Светот деновиве е соочен со пандемија поврзана со корона вирусот. Сето тоа придонесе за зголемување на стресот кај луѓето, кои се соочени со висок степен на анксиозност од настанатата ситуација, страв, вознемиреност, ...

Read More »

Тимоние со честитка до Чадиковски

Амбасадорот на Франција во Република Македонија, неговата екселенција Кристијан Тимоние упати честитки до новоизбраниот претседател на ЗНМ, Младен Чадиковски. „Вашето назначување ги вреднува високите професионални квалитети што ги покажавте во текот на вашата долгогодишна кариера“, напиша амбасадорот Тимоние во писмото ...

Read More »

САД: Груевски мора да ја одлежи казната затвор

Соединетите Американски Држави веруваат дека поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија треба го отслужи својот затворски мандат дома. „По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше осуден од македонските судови за злоупотреба на службената ...

Read More »