Home / Tag Archives: Полска

Tag Archives: Полска

Изложба на современи полски графичари

Во организација на амбасадата на Република Полска, Друштвото за македонско и полско пријателство Висла, огранок Битола, НУ Завод и  Музеј Битола и Меѓународното графичко триенале вторник, на 29 мај во Магазата организираат отворање на изложба на современите Полски графичари.

Read More »

Лех Познањ противник на Пелистер

Полската екипа на Лех Познањ ќе биде противник на Пелистер во второто коло од квалификаците во Лигата на Европа. Ова беше одлучено на ждребувањето во Нион, каде беа одредени двојките во квалификациите за Европските купови. Пелистер на ждрепката влезе како ...

Read More »

Второ место за Ана Гаштарова на фестивал во Конин, Полска

Ана Гаштарова, како единствена претставничка на Македонија и на интернационалниот фестивал на детска песна „Тралала“ од Битола, од 10 до 15 јуни, по директна покана од г-ѓа Кристина Пиотровска, продуцентка во Полската национална телевизија, учествуваше на 36-от Меѓународен фестивал на ...

Read More »