Don't Miss
Home / Tag Archives: сезона

Tag Archives: сезона

Почнува ноќно скијање на Нижеполе

Од вечерва почнува ноќното скијање на терените во Ски-центарот Нижеполе. Од јавното претпријатие Стрежево информираат дека се е подготвено за старт на скијачката сезона во овој ски центар. Престојниот викенд е одлична можност за уживање на овие ски терени. Сите ...

Read More »

Темелековски нов тренер на Еурофарм Работник

Нов тренер на екипата Еурофарм Работник од Битола е Илија Темелковски. Тој ќе го замени Андон Бошковски кој спогодбено го раскина договорот со битолскиот суперлигаш. – Со голема чест и задоволство ја информираме спортската јавност дека за нов тренер на ...

Read More »

Евидентен напредок во сите младински категории

Оваа фудбалска сезона сите погледи беа насочени кон првиот тим на Пелистер, кој оваа сезона стартуваше со нов спонзор, со нов тренер, со голем број на засилувања и нови амбиции. Но, иако заслужуваа внимание сепак,  младинските школи на Пелистер не ...

Read More »

Стартува градежната сезона во Битола

Иако временските услови не се стабилни, во Битола стартува градежната сезона. Градежната сезона за 2015 година во Општина Битола започна со втората фаза од реконструкцијата на улицата “Довлеџик“. Во првата фаза од проектот беше изграден кружниот тек, беше реконструиран дел ...

Read More »

Од идната недела Анталија нова фудбалска база за Пелистер

Фудбалерите на Пелистер од идната седмица ќе ги продолжат подготовките во Турција, во Анталија, во местото кое е база на повеќе од стотина екипи од цела Европа. Фудбалерите на Пелистер ќе бидат сместени во хотелот “Ела квалити”, каде Пелистер ќе ...

Read More »

Почна скијачката сезона на „Копанки“

Денеска започнува новата скијачка сезона на скијачкиот центар „Копанки“. Од ЕЛЕМ турс дооел Скопје и скијачкиот центар „Копанки“ соопштуваат дека терените за скијање се подготвени, а ски-патеките исчистени, уредени и обележани. – Жичарата Бегова Чешма и ски лифтот се комплетно ...

Read More »

Возачите на ЛТД ги започнаа подготовките

Иако,  временските прилики не им одат во прилог, мотокростистите на ЛТД минатиот викенд ги започнаа подготовките за новата сезона. -Започнавме да тренираме во Грција на патеката кај Толемаида, бидејќи таму е потопло и може да се вози. Но, далеку сме ...

Read More »

Метлата заигра во ФК Пелистер

Крајот на фудбалската сезона значеше и дефинитивен крај на играњето за фудбалскиот клуб Пелистер за голем број фудбалери. Новиот шеф на стручниот штаб на Пелистер, Ѓоко Хаџиевски одлучи да направи целосен ремонт во клубот. Во договор со Хаџиевски, Управата на ...

Read More »

ПОВТОРНО ПОРАЗ ОД 0:1

Пелистер – Силекс 0:1 (0:0) Градски стадион “Под Тумбекафе“ – Битола. Гледачи: 300 Главен судија: Александар Ставрев Стрелци: Мариќ во 85 минута за Силекс Жолти картони: Крстески, Мирчевски, Ристевски (Пелистер), Дурански (Силекс) Пелистер: Пасовски, Петковски, Ганчев, Крстески, Динчев, Тодоровски, Анастасов ...

Read More »

Нема карантин за “пелистерци”

Фудбалерите на Пелистер нема да патуваат на вечното дерби во Скопје како во претходните натпревари со карантин туку ќе патуваат утре наутро. Пред оваа средба “пелистерци” тренираа напорно и како што  велат нема да се предадат пред натправарот. -Не патуваме ...

Read More »