Home / Tag Archives: скала

Tag Archives: скала

Охрид повторно се тресе

Во 4 часот и 14 минути во Охрид се случи уште еден земјотрес, последен во серијата земјотреси што ги вознемирија граѓаните на Охрид последните денови и по рекордниот од 5,1 степени според Рихтеровата скала што се случи денес рано попладне ...

Read More »

Земјотресот во Охрид го стресе регионот

Земјотресот со јачина од пет степени според Рихтеровата скала што попладнево го погоди охридскиот регион во 13.18 часот бил почувствуван на цела територија на Македонија и околните земји, соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Епицентарот се наоѓа на 10 километри ...

Read More »

Сеизмолошка опсерваторија потврди: земјотресите се од епицентралното подрачје Илинска – Плакенска Планина

Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет потврди дека  телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, денеска регистрираа серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 90 км југозападно од Скопје и потекнуваат од ...

Read More »