Home / Tag Archives: случај

Tag Archives: случај

Покрената истрага за ранетиот ловџија

Веста дека на регионалниот пат  А 3, Битола- Ресен,  кај местото викано Ѓавото било рането лице, кое веднаш било пренесено во Клиничката болница во Битола, ја потврдија од СВР Битола. Но во битолската полиција освем тоа што само ја потврдија ...

Read More »

Полноќните пиромани повторно палат во Битола

Во Битола по подолга  пауза повторно  се јавија пироманите. Ноќеска околу 02:30 часот на улица „Благојче Силјановски” во Битола, од страна на засега непознат сторител, од непознати причини, бил предизвикан пожар на паркирано патничко возило „Рено Клио” со битолски регистарски ...

Read More »

Сообракајка на патот Битола-Новаци

На 30.09.2017 година во 18,25 часот на регионалниот пат Битола-Маково, на 150 метри до мостот на реката Црна пред с.Новаци, се случила сообраќајна незгода во која Т.И.(46) од с.Дедебалци-oпштина Новаци, управувајќи патничко возило „Форд Ескорд“ со битолски регистерски таблици, изгубил ...

Read More »

ВМРО измислува случаи за починати пациенти

Министерот за здравство Арбен Таравари денеска преку својот фејсбк профил им одговори на ВМРО-ДПМНЕ, кои го обвинуваат дека додека луѓе умирале, тој се сончал. – Здраво ВМРО. Тука сум, во Гостивар и во Скопје, секој ден на работа, ниту еден ...

Read More »

СДСМ бара реакција од Здружението на просветни работници во Битола

-Како просветен работник но и како човек, бев згрозена од сликата на одделенскиот наставник Жанета Петровска, на која држи крст со името на жив човек претставувајќи го како починат. Наставникот треба да е пример за младите и пример во општеството ...

Read More »

Аневски: СЈО нема основа да го бара случајот „Сопот”

Претседателот на Советот на обвинители, Петар Аневски потврди дека го добил барањето на Специјалното јавно обвинителство за преземање на случајот „Сопот” под нивна надлежност. Аневски вели дека барањето е обемно и ќе го разгледаат наредниот период, но сепак посочува дека ...

Read More »

СЈО го побара предметот познат како „Сопот“

Денеска Специјалното јавно обвинителство информираше дека на 4 октомври го побарал предметот познат како „Сопот“. – Од наша страна до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесено е барање за доставување на предметот познат во јавноста ...

Read More »

Талески: Случајот „Транспортер“ е наметната постапка

Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески, кој е осомничен во случајот „Транспортер“, по  распитот  во Специјалното јавно обвинителство изјави дека нема незаконитост во постапката со организирање превоз на ученици во Битола. Според него, овој случај е наметната постапка. – Станува ...

Read More »

Кежаровски доби условен отпуст од судот

Новинарот Томислав Кежаровски е ослободен од издржувањето на преостанатиот дел од казната затвор на којашто беше осуден поради откривање на идентитет на заштитениот сведок. Оваа одлука не е конечна бидејќи обвинителството има право да ја оспори. Предлогот за условен отпуст ...

Read More »

Случајот Кежаровски утре пред скопска Апелација

Скопска апелација утре ќе ја почне расправата по жалбите за случајот „Ликвидација” помеѓу кои и на новинарот Томислав Кежаровски откако неговата одбрана ја обжали по сите основи. Апелациониот суд ќе треба да одлучи дали ќе ја укине затворска казна на ...

Read More »
error: Content is protected !!