Don't Miss
Home / Tag Archives: Собрание

Tag Archives: Собрание

Кирацовски:Неопходна дистинкција за 27 април

Во врска со најаванета амнестија за учесниците во настанаите на 27 април генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски изјави дека е неопходно потребна  дистинкција  и мора да се направи разлика меѓу организатори, нарачатели и оние кои само се ...

Read More »

Мицковски за ВМРО бара помош од НАТО пактот!?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска придружуван од Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со делегација на НАТО, предводена од Горазд Бартол, шеф на канцеларијата за врски на НАТО во Македонија. На средбата се разговарало за приоритетите на Република ...

Read More »

Никола Груевски: ВМРО не стоеше зад насилниците во Парламентот

Никола Груевски на денешниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово го спомена и Крвавиот четврток, што се случи на 27 април во законодавниот дом, па истакна дека тепањето во Собранието било голема грешка. -Тие луѓе беа поведени од емоции. Но, тепањето ...

Read More »

Во парламентот стигнаа барањата за одземање на имунитетот

Во Собранието   стигнаа барањата за одземање на имунитетот, но се чека претседателот на Собранието Талат Џафери,кој е во шведк да ги препрати до мандатно имунитетната комисија. Во денешната акција на полицијата по наредба на обвинителството, меѓу 36-мината приведени и повикани ...

Read More »

Собранието ја продолжува расправата за Законот за употреба на јазиците

Собранието денеска ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка. Расправата по оваа точка на претходните продолженија на седницата ...

Read More »

Собранието продолжува со работа

Собранието на Република Македонија од денеска почнува со работа по годишниот одмор што пратениците го користеа од 18-ти месецов. Според информациите објавени на веб страницата на Собранието, за денеска се закажани седници на Комисијата за надзор над работата на Управата ...

Read More »

Талат Џафери се сожали.Утре неработен ден за пратениците

Собранискиот спикер Талат Џафери се премисли-утрешната седница иако закажана,се одложи. Пратениците веќе добиле смс порака дека седницата планирана за утре се презакажува за в понеделник. Според неофицијалните информации од собранието,седницата се одложува поради активностите на дел од политичарите околу одбележувањето ...

Read More »

Собранието денеска повторно за разрешување на Зврлевски

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седмата седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Во понеделникот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека Зврлевски има процесирано 60 отсто од случаите и ефикасноста е зголемена во неговото време ...

Read More »

Зврлевски преживеа уште два дена

Повеќе паузи отколку дискусија. Вака изгледа денешната собраниска расправа околу точката за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Во минутите додека во собраниската сала и течеше некаква дебата, власта и опозицијата повторно во клинч околу смената на Зврлевски. Според ...

Read More »

Влегувањето на Бетмен во ИК многу зборува за Груевски

Премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање одговори за тоа што во Извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ влезе Богдан Илиевски, предводникот на протестите кои резултираа со крвавиот упад во Собранието.  – Тоа само уште еднаш ја потврди тезата дека организацијата ...

Read More »