Home / Tag Archives: Собранието

Tag Archives: Собранието

Изгласан третиот амандман

Со 64 гласа „за“ Собранието на денешната седница го утврди нацрт амандманот 35 на Уставот, кој гласи: „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави.“ Само 14 пратеници гласаа против амандманот, а двајца беа воздржани. Собранието ...

Read More »

СЈО се сели во Обвинтелството?

Специјалното јавно обвинителство ќе биде дел од републичкото јавно обвинителство и ќе добие повеќе надлежности доколку се усвои стратегијата за реформи во правосудството. Според нацрт верзијата обвинителството на Катица Јанева ќе продолжи да работи на прислушуваните разговори во рамки на ...

Read More »

Зврлевски останува јавен обвинител до понеделник

Собранието на Република Македонија денеска нема да ја продолжи шестата седница на чиј дневен ред се Предлог одлуката за давање согласност на општите акти на Народниот правобранител, како и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата, како што информираат за МИА ...

Read More »