Home / Tag Archives: старо

Tag Archives: старо

Пелистер второлигаш?

По поразот на Пелистер од Шкупи од 2:0 на стадионот под Тумбе Кафе  и победата на Скопје над Победа се чини дека битолскиот прволигаш ги загуби сите, дури и теоретски шанси за опстанок во Првата лига. Во последното коло Пелистер ...

Read More »

Се обновуваат фасадите на три објекти во Битола

Во тек се активностите за обнова и конзервација на фасадите на три објекти во Битола. Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј Битола интензивно работат на обновата на фасадите на Средното музичко училиште и на ...

Read More »

Касарната „разоружана“ во битолските отпади

Неодамнешната изјава на директорот на Заводот и музеј – Битола, Зоран Алтипармаков, по уништувањето и кражбата на големиот кристален лустер во Офицерскиот дом, дека во касарната во Битола крадците на старо железо дури ги украле и двата тенка, како и ...

Read More »