Don't Miss
Home / Tag Archives: Титаник

Tag Archives: Титаник

Во судот одекнаа 8 бомби од „Титаник 2“

Осум бомби оддекнаа на денешното рочиште за случајот „Титаник 2“ , во кој меѓу обвинетите се екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Главниот соговорник во разговорите е Драган Павловиќ Латас, а негови соговрници се ...

Read More »

Презентирани докази на СЈО за “ Титаник“

Во презентација на материјални докази во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжи рочиштето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. Јавниот обвинител Бурим Рустеми презентираше документи, списоци од избирачки места. СЈО пушти телефонски разговор меѓу (наводно) вработена во ...

Read More »

Нови рочишта за “Титатник“ и “Тарифа“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“, „Титаник 3“ и „Тарифа“. Судијата Огнен Ставрев на последното рочиште за „Титаник 2“ најави дека денеска ќе бидат разгледани новите докази што ги ...

Read More »

Груевски со својот партиски кабинет повторно на обвинителна клупа

Ново судско рочиште денеска треба да се одржи за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети 21 лице, меѓу кои и ...

Read More »

Груевски останува без пасош

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го одби како неосновано барањето на Никола Груевски, обвинет од Специјалното јавно обвинителство, за укинување на мерките на претпазливост, вклучувајќи ги и одземените патни исправи. Во барањето, Груевски навел дека пасошот му треба ...

Read More »