Don't Miss
Home / Tag Archives: увид

Tag Archives: увид

Во Битолското село Крстоар ненадејно почина малолетник

Во битолското село Крстоар, вчера ненадејно почина малолетник, чија смрт ја вознемири битолската јавност. Според информацијата на СВР Битола, вчера, попладне околу 16 часот и 45 минути, од Итната медицинска помош Битола било пријавено дека околу 15.30 часот во атарот ...

Read More »

Реализиран проектот за реконструкција на улицата „Захарија Шумљанска“

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, изврши увид на завршните активности за реконструкција на улица „Захарија Шумљанска“. -Со асфалтирањето на улицата, проектот се финализира, со што се реализира долгогодишното барање на граѓаните, за обезбедување на соодветен пристап до Светонеделските гробишта-информираат ...

Read More »

Мајка и син загинале во пожар во Битола

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Битола врши увид во куќата во која ноќеска избувнал пожар, при животот го загубија мајка и син. Како што информираат од Обвинителството, пожарот избувнал во семејна куќа во Битола денеска во раните утрински ...

Read More »

Сообракајка на патот Битола-Новаци

На 30.09.2017 година во 18,25 часот на регионалниот пат Битола-Маково, на 150 метри до мостот на реката Црна пред с.Новаци, се случила сообраќајна незгода во која Т.И.(46) од с.Дедебалци-oпштина Новаци, управувајќи патничко возило „Форд Ескорд“ со битолски регистерски таблици, изгубил ...

Read More »

Избирачкиот список од утре на увид на јавноста

Избирачкиот список  од утре ќе биде ставен на јавен увид. Според информацијата добиена од ДИК на него има  вкупно 1.816.127 гласачи. Не се внесени 11.346 граѓани. Најголемиот број од лицата кои не се внесени во списокот, 7.017 немаат живеалишта, дел ...

Read More »

Повреден шумски полицаец

Од СВР Битола информираат дека на  ден 19.07.2017 година околу 10:30 часот во СВР Битола- ПС Ресен било пријавено  дека во атар на с.Избиштеимало бил повреден шумски полицаец. Настанот се случил на 19.07.2017г. околу 10:30 часот  кога  две возила на ...

Read More »

Запален уште еден автомобил во Битола

Завчера околу 02.30 часот во Битола на ул.„Борка Талевски Модерното“,  непознат сторител фрлил стаклено шише со запалива течност при што настанал пожар на автомобил „мерцедес Ц220“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Б.Ш. (38) од Битола. Пожарот бил изгаснат од сопственикот, а ...

Read More »

Oбнова на регионалниот пат Битола-Ресен-Буково

До крајот на годинава се очекува да бидат завршени активностите за обнова на регионалниот патен правец Битола-Ресен-Буково. -Станува збор за инвестиција во вредност од шест милиони евра со која ќе бидат реконструирани 27 километри, истакна министерот за транспорт и врски ...

Read More »

Утрово горел автомобил во Битола

Утрово во 1.50 часот во Битола, на ул.„25-та”, од засега непознати причини опожаран е автомобил дајхатсу со битолски регистарски ознаки, сопственост на Р.А.(35). Полицијата извршила  увид на местото на настанот и презема мерки за целосно расчитување на случајот како и ...

Read More »

Искршени излозите на “Божур”

Денеска, рано изутрина, засега непознати сторители ги искршија излозите на приватното претпријатие за намештај “Божур”, кое се наоѓа наспроти “ Битолски весник “. Сопственикот на “ Божур” Илјаз Синановски, на кој пред извесно време исто така му беа искршени излозите ...

Read More »