Home / Tag Archives: вода

Tag Archives: вода

Родено првото бебе во вода во “Плодност“

                                         Синоќа во приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, се породи првото бебе во вода, метода која за прв пат се применува во било која болница во Македонија. Мајката е од Битола, а ова е нејзино прво дете, кое е ...

Read More »

ЈП Водовод: Рационално користење на водата

Поради високите температури и  зголемената потрошувачка на вода, се известуваат граѓаните на Општина  Битола рационално да ја користат водата.           ЈКП “Водовод“ Битола  ќе врши дополнителни контроли за утврдување на евентуална  злоупотреба од енормната потрошувачка на вода за пиење од ...

Read More »

Општина Новаци испрати помош за настраданите подрачја во Скопско

На денешната вонредна седница на Советот на општина Новаци се расправаше за испраќање помош на поплавените подрачја во Скопскиот регион кои викендов  беа зафатени од катастрофалното невреме. Беше одлучено да се испрати помош во вода и средства за хигиена во ...

Read More »

„Тинкес“ донираше 24.000 литри вода

Компанијата „Тинекс“ денеска донира пакети со 24.000 литри вода за граѓаните погодени со поплавите по вчерашното невреме во Скопско. Донацијата е доставена во основното училиште „25 Maj“ во селото Сингелиќ а од таму водата ќе биде пренесена во кризниот штаб ...

Read More »

Зголемена потрошувачката на вода во Битола

Јавното комунално претпријатие „Водовод“-Битола соопшти дека во овие два дена регистирана е рекордна потрошувачка на вода за пиење. Според директорот на ЈКП „Водовод“-Битола Горан Стефановски, синоќа во периодот од 18 до 22 часот била регистрирана потрошувачка на вода од 700 ...

Read More »

Волонтери на Црвен Крст делат води на повеќе локации во Битола

Волонтери од општинската организација на Црвен Крст-Битола денеска и во наредните денови на повеќе пунктови во градот ќе делат вода и друга помош на граѓаните кои ќе почувствуваат изнемоштеност од високите дневни температури. Од Битолскиот Црвен Крст информираат дека волонтерите ...

Read More »

Преку „бајпас“ потече вода низ Пелагонија

Откако стручните екипи на РЕК „Битола“ и на „Стрежево“ сфатија дека санирањето на свлечиштата, кои по јулските дождови повторно се активираа кај каналот над селото Драгарино, ќе оди бавно, се одлучија за изградба на привремен, заобиколен канал, преку кој во ...

Read More »

Затвореникот се потурил со колонска вода и се (само)запалил

Кога некаде околу 21 часот надзорниците ја направија вообичаената визита на ќелиите Ферат Алију како и вообичаено лежеше во својот кревет. Ништо не наговестуваше дека по само неколку минути тој ќе посегне по својот живот. И штотуку надзорниците се подготвуваа ...

Read More »

Акумулацијата „Стрежево“ со рекордна количина акумулирана вода

Генералниот директор на ЈП „Стрежево“-Битола, Марјан Героски денеска соопшти дека акумулацијата „Стрежево“ во моментов има 95 милиони кубни метри вода и тоа претставува рекордно акмулирана вода од историјата на акумулацијата. Од ЈП „Стрежево“-Битола, компанија која стопанисува со вештачката акумулација информираа ...

Read More »

Опасност од нови излевања на Црна Река кај Демир Хисар

Новите врнежи од дожд и снег предизвикаа загриженост од можни нови излевања на реките, особено е критично со Црна Река кај Демир Хисар, која што е зголемена и секој момент се очекува излевање. Како што соопшти ДСЗ, ситуацијата во Битола ...

Read More »