Home / Tag Archives: земјотрес

Tag Archives: земјотрес

Мета: Состојбата во Албанија драматична

По силниот земјотрес што ја погоди Албанија, албанскиот претседател, Илир Мета и лидерот на Демократската партија, Лулзим Баша, изутринава  пристигнаа во меноста Тумана, кадешто силниот земјотрес предизвика голема материјална штета. Во изјава за новинарите, Мета рече: „Многу драматична ситуација. Се ...

Read More »

Земјотрес од 4,2 степени почуствуван во Битола

Земјотрес од 4,5 степени бил регистриран денес од Сеизмолошките обсерватории на 22 километри оддалеченост јужно од Битола. Земјотресот бил во длабочина од десет километри и се случил утрово во 11 часот и 55 минути.

Read More »

Силен земјотрес го стресе Крит

Силен земјотрес со јачина од 5.3 степени според Рихтеровата скала го погди грчкиот остров Крит, соопшти Грчкиот институт за геодинамика.Епицентарот на земјотресот бил во близина на крајбрежниот град Иерапетра, односно на 60 км југоисточно од градот Ираклион. Иако потресот бил ...

Read More »

Земјотрес го стреси Скопје

Земјотрес со интензитет од 3 степени е регистриран денеска во 12 часот и 44 минути во скопското епицентрално подрачје, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.Епицентар на земјотресот се наоѓа на 5 километри западно од централното подрачје на град ...

Read More »

Охрид и натаму се тресе

Серија нови земјотреси  и афтершокови сè уште ги држат охриѓани но и туристите во паника и страв, на улица исплашени да се вратат во своите домови. Сезимолошката опсерваторија евидентирала околу 20 нови потреси од полноќ до сега од кои три ...

Read More »

Совети во случај на земјотрес

Земјотресите станаа секојдневние во нашата земја. Затоа еве неколку совети како треба да се однесувате кога ќе има земјотрес. Ако земјотресот се случил во текот на ноќта, и вие се наоѓате во целосна темнина, не брзајте да запалите свеќа или ...

Read More »

Охрид повторно се тресе

Во 4 часот и 14 минути во Охрид се случи уште еден земјотрес, последен во серијата земјотреси што ги вознемирија граѓаните на Охрид последните денови и по рекордниот од 5,1 степени според Рихтеровата скала што се случи денес рано попладне ...

Read More »

Земјотресот во Охрид го стресе регионот

Земјотресот со јачина од пет степени според Рихтеровата скала што попладнево го погоди охридскиот регион во 13.18 часот бил почувствуван на цела територија на Македонија и околните земји, соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Епицентарот се наоѓа на 10 километри ...

Read More »

Силен земјотрес го погоди Охрид

  Силен земјотрес со магнитуда од 5.2 степени по Рихтер пред десетина минути го погоди Охрид. Потресот се почувствув и во Скопје и околината. Епицентарот бил на длабочина од 2 километри, во близина на селото Косел. Станува збор за регионот ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди западна Кина

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди денеска западниот кинески регион Сичуан, соопшти денеска Геофизичкиот институт на САД, јави БТА. Епицентарот на земјотресот бил на 50 километри јужно од градот Шахци, на длабочина од 55 километри. ...

Read More »