Don't Miss
Home / Tag Archives: актери

Tag Archives: актери

Почна „Битола Шекспир фестивалот“

Со музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“, синоќа во Битола почна 4. издание на меѓународниот „Битола Шекспир фестивал“ на кој годинава учествуваат 10 театарски ансамбли од Русија, Србија, Израел, САД, Полска, Турција и Македонија. Фестивалот го отворија актери од Битолскиот и театарот ...

Read More »

“Животот е прекрасен“ го отвори Интернационалниот Фестивал на монодрамата

Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2016“ почна со претставата „Животот е прекрасен“ која во чест на учесниците и гостите на фестивалот ја изведоа актерите на Македонскиот народен театар. Фестивалот за отворен го прогласија директорот на Центарот за култура-Битола Борче Димитровски, ...

Read More »

Огромна посетеност на петте фестивалски денови на Интернационалниот Фестивал на монодрамата во Битола

Со врачувањето на наградите на најуспешните претстави во Битола беше спуштена завесата на 17. издание на интернационалниот Фестивал на монодрама, кој од 24 до 28 април се одржа во Центарот за култура во Битола. Највисокото признание на Фестивалот наградата “ ...

Read More »

Гран при за монодрамата „Јас, што имам невини раце“ со актерката Весна Томинац Матачиќ

Хрватската актерка Весна Томинац Матачиќ е годинешен добитник на наградата гранпри што ја доделува меѓународното жири на Интернационалниот “Фестивал на монодрама Битола 2015“. Највиското фестивалско признание на Томинац Мачиќ од загребското глумачко ателје-Загреб, вечерва и беше доделено за монодрамата „Јас, ...

Read More »

Со театарската претстава „Животот на Молиер“ во изведба на МНТ, започна 17. Интернационален фестивал на монодрама

Со театарската претстава „Животот на Молиер” од Михаил Булгаков во режија на Александар Поповски, а во изведба на МНТ, синоќа во Битола започна 17. издание на „Интернационалниот фестивал на монодрама”. Натпреварувачкиот дел на фестивалот ќе започне денес со монодрамата „Приказни ...

Read More »

“Барбара те сакам“ нова премиера на младинската сцена при Интимен театар- Битола

Најновата премиера на претставата “Барбара те сакам“ на младинската сцена при Интимен театар кои прават претстави во склоп и под менторство на Интимен театар ќе се одигра пред битолската театарска публика в сабота, на 18 април, со почеток од 20 ...

Read More »

70 години храм на културата! Среќен роденден БНТ!

На 14-ти ноември 1944 година е основан Битолскиот Народен театар. По тој повод, утре ќе се одржи централната свеченост по повод 70- роденден на храмот на културата и уметноста во Битола. Верната публика и вистинските вљубеници во театарската уметност ќе ...

Read More »

После Русија, БНТ гостува на ИФ на театарски класици во Пекинг

За неполни две седмици Битолскиот Народен беше и сеуште е  на две мошне значајни гостувања. Со „Иванов” во Ростов на Дон во Русија и деновиве со „Хенри 6 “ во Пекинг Кина . Фасцинантен настап имаа на Мини фест 13-ти ...

Read More »

Се снима нова турска серија во Битола

Во продукција на Турската радио телевизија (ТРТ) деновиве во Битола и Битолско се снимаат епизоди за новата турска серија. Во серијата станува збор за големиот прогон на Турците од овие простори. Сцени од оваа нова турска серија покрај во Битола ...

Read More »