Home / Tag Archives: судење

Tag Archives: судење

Почна судењето за “Рекет“

Над триесет новинари, уште повеќе сниматели и фотографи, од државата но и странство, денеска ја исполнија судницата во Кривичниот суд во која треба да стартува судењето за случајот „Рекет“. Меѓу присутните има и претставници од американската амбасада, ОБСЕ, а како ...

Read More »

“Транспортер“ одложен за 10 септември

Судскиот процес “ Транспортер “ е одложен за 10 септември. На последното судење се прочитаа нови докази така што сега од вкупно 2050 предложени докази стигнато е само до 130 доказ. Поради обврски на судечкиот судија судењето беше прекинато и ...

Read More »

Транспортер одложен за март

Судењето на обвнетите во случајот “Транспортер“ е одложено за месец март, кога ќе продолжи читањето на доказите. На судењето кое с еодржа на 17 јануари беа читани докази. Од вкупно 7.000 докази на СЈО, беа прочитани замо 700 докази, па ...

Read More »

Сведок на Општината го одложил судењето на Талески

Иако изгледа неверјатно но за жал така. Судскиот процес “ Транспортер „ кој требаше да се одржи деноиве бил одложен затоа што сведок на Општината не стигна на судењето. Па така судскиот процес бил одложен за 30 мај. Ваквото одложување ...

Read More »

Судењето на Владимир Талески одложено за 21 февруари

Судењето на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, денеска беше одложено за 21 февруари. Причината за одложувањето е тоа што Апелациониот суд сè уште не одговорил на поднесена жалба во овој предмет. Талески заедно со уште 20-ина лица во предметот ...

Read More »

Талески:Политички процес

Владимир Талески денеска за првпат седна на обвинителна клупа за случајот на СЈО Транспортер, за злоупотреби на превоз со ученици. Градоначалникот, заедно со уште 22 лица, се сомничат дека преку коруптивни тендери со школскиот превоз проневериле 290.000 евра народни пари. ...

Read More »

Судењето на актерот Сашко Огненовски стартува од почеток

Судењето на познатиот битолски актер и екс- директор на битолскиот Народен театар Сашко Огненовски, кој со неправосилна судска  пресуда на Основниот суд во Битола беше осуден на казна  затвор во траење  од  2 години за измама,   почна  од почеток. ...

Read More »

Продолжува судењето Груевски против Заев

Денеска во Основниот суд Скопје 2 продолжува судењето на премиерот Никола Груевски, против лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Дали на денешното рочиште ќе се појави Груевски, кој во судскиот спор се јавува како тужител, или обвинетиот Заев засега не е ...

Read More »