Home / Tag Archives: жени

Tag Archives: жени

Како до полесен пристап на жените до пазарот на трудот

       Во период мај-декември 2018 год. женската граѓанска иницијатива КЛЕА Битола, реализира проект „Олеснат пристап на жените до пазарот на трудот“ во Општина Битола.         Овој проект финансиски беше поддржан од страна на Општина Битола, а беше реализиран како дел ...

Read More »

Маж и две жени мегу загинатите патници кај Лесковац

Маж и две жени се тројцата загинати во тешката сообраќајна несреќа што се случи ноќеска околу 1.40 часот, кога на влезот во Лесковац, Србија се преврте македонски автобус, пренесе изјава од лесковачката болница српската агенција Бета. Во тек идентификацијата на ...

Read More »

Овации за Трифун Костовски

Преку 5.000 гледачи во спортската сала Младост, кои присуствува ана натпреварот Пелистер (ветерани) против репрезентацијата на Макеоднија со скандирање го поздарвија Трифун Костовски, под чие водство Пелистер ја освои  двојната круна, шампионската титула и купот на Македонија. Кога спикерот го ...

Read More »

Благородна акција на жените од ВМРО-ДПМНЕ и жените Ромки од “Сумнал”

„За Бајрам со баклава, за Велигден со црвени јајца- христијанки и муслиманки, жените се жени “. Ова беше велигденската порака која заеднички ја упатија жените Ромки , чии деца се штитеници на Центарот за ран детски развој на „Сумнал” од ...

Read More »

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ со порака: Во пресудни времиња преку книгите се апелира за разбирање, дијалог и толеранција

  Унијата на жени на  ВМРО-ДПМНЕ Битола, по повод Светскиот ден на книгата , од битолскиот Музеј,  каде што се чува Битолската плоча, стара десет века,  ја упати пораката: -Кога Македонија чествува илјада и сто години од Светиклиментовите слова, а ...

Read More »

Лицата над 60 години и бремените да не одат на работа

Владата, на предлог на Министерството за здравство денеска донесе препорака за ослободување од работните обврски на бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, во периодот од денес  до вторник 28 јули. Во овој период се препорачува ...

Read More »

Унија на жени од ВМРО-ДПМНЕ: „Нашите разлики се нашата сила”

По повод Светскиот ден на културната разноликост, Унијата на жени на ВМРО- ДПМНЕ од Битола организираше средба на плоштадот “Магнолија“  под мотото „Нашите разлики се нашата сила”. Во Битола, значајна културна цивилизациска точка, крстопат, долговековна културна престолнина – Битола космополитска, ...

Read More »

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Битола организираше трибина по повод Светскиот ден на книгата

По повод светскиот ден на книгата и авторското право Унијата на жени на владејачката ВМРО ДПМНЕ организираа трибина посветена на пишаниот збор, на книгата и нејзиното влијание во секојдневниот живот. Истовремено присутните во преполнетиот Завод и музеј донираа книги кои ...

Read More »

Средба со женските здруженија по повод осми март

По повод меѓународниот ден на жената осми март, градоначалникот на општина Битола д-р Владимир Талески,  оствари средба со женските здруженија и невладини организации од општина Битола. На средбата се раговараше за проектите кои ги реализираат здруженијата и невладините организации, и ...

Read More »

Трибина на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Битола

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Битола во рамките на своите редовни активности одржа трибина на тема „Циклус на зимски празнични обичаи од Василица до Водици“. Пред  бројните  присутни во Народниот театар,  за обичаите зборуваше етнологот, кустос советник – Нада Геневска ...

Read More »