Home / Вести / Дневен биланс: 403 новозаразени

Дневен биланс: 403 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, регистрирани се 403 нови случаи на COVID-19, додека десетмина починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 165
 • Куманово 30
 • Велес 25
 • Кавадарци 22
 • Охрид 19
 • Кочани 14
 • Тетово 14
 • Струмица 13
 • Гостивар 11
 • Неготино 11
 • Струга 11
 • Битола 10
 • Прилеп 10
 • Дебар 9
 • Гевгелија 8
 • Кичево 4
 • Крушево 4
 • Ресен 4
 • Штип 4
 • Берово 3
 • Радовиш 3
 • Виница 2
 • Делчево 2
 • Македонски Брод 2
 • Демир Хисар 1
 • Пробиштип 1
 • Свети Николе 1

Починати се 10 лица: по 2 пациента од Скопје (54 и 90г.) и Прилеп (59 и 56г.), а по 1е од Куманово (73г.), Охрид (72г.), ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), Струмица (71г.), ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од:

 • Скопје 106
 • Куманово 22
 • Дебар 14
 • Штип 14
 • Прилеп 28
 • Тетово 10
 • Велес 13
 • Битола 15
 • Кавадарци 24
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 8
 • Струмица 12
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 2
 • Кочани 12
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 1
 • Берово 13
 • Валандово 1
 • Виница 6
 • Свети Николе 1
 • Кичево 4
 • Ресен 4
 • Неготино 11

Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69.476, на починати е 2.682, а бројот на активни случаи изнесува 16.231.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*