Home / Author Archives: Битолски Весник

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Дневен биланс: 403 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, регистрирани се 403 нови случаи на COVID-19, додека десетмина починаа. Новозаразените се во следниве градови: Скопје 165Куманово 30Велес 25Кавадарци 22Охрид 19Кочани 14Тетово 14Струмица 13Гостивар 11Неготино 11Струга 11Битола 10Прилеп 10Дебар 9Гевгелија 8Кичево 4Крушево ...

Read More »

Утре бесплатно скијање на Копанки

По паѓањето на обилните врнежи од снег утре, на ски патеката на Копанки за сите љубитли на скијањето АД ЕСМ и хотелот Молика организраат бесплатно скијање. Од таму предупредуваат дека скијачите мораат да ги почитуваат здравствените протоколи.

Read More »

Поставени две агрометеролошки станици

Во рамките на проектот: „Иновациите во функција на унапредување на земјоделството во Пелагонискиот регион“, Центарот за развој на Пелагониски плански регион изврши набавка и поставување на aгрометеоролошки станици со софтвер за земјоделски култури. Агрометеоролошката станица МЕТЕОБОТ ги има следните сензори: ...

Read More »

Медицинско училиште “Јован Калаузи“ целосно реновирано

                                                Медицинското училиште “ Јован Калаузи“ втрототo полугодие ќе го дочека во целосно ново руво. Со префрлени средства во вредност од 2.608.080 денари од Општина Битола во средното општинско медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола,  комплетно е подобрено ...

Read More »

Обилните врнежи на дожд и снег го отежнаа работењето на РЕК “ Битола “

                Обилните врнежи од дожд и снег во битолскиот регион негативно се одразија врз работата во рудниците на РЕК “Битола“, а со тоа и врз целиот Комбинат. Врнежите од над 100 литри на метар квадратен и надојдената вода, предизвикаа застој ...

Read More »

Кога секундите му изгледаа(т) како вечност

                Кога секундите му изгледаа како вечност         Иако  во својата кариера на спасувач навикнал да се соочува со  многу предизвици и непредвидливи ситуации, тој ден вечно ќе го памети.         Беше обичен летен августовски ден, кога му беше јавено ...

Read More »

Врнежите ги полнат акумулациите,РЕК “Битола“ стабилно произведува струја

Од АД ЕСМ информираат дека акумулациите со кои управува АД ЕСМ интензивно се полнат. Додека на 1 јануари исполнетоста на акумулаците беше на ниво од  само 6 проценти,  на 12 јануари  нивната исполнетост изнесува  12 проценти. Или од 35 GWh, колку ...

Read More »

Во Битола 15 нови позитивни на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, ...

Read More »

Во Новаци отворена нова детска градинка за 50 дечиња

                Денеска во Новаци, во присуство на министерката за труд и социјална политика  Јагода Шахпаска  е отворена нова детска градинка “Бамби “, со капацитет од 50 легла.         -Отворањето на детски градинки во секое катче на државата останува наш  приоритет ...

Read More »

Регистрирани 520 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, ...

Read More »