Home / Author Archives: Битолски Весник

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Кој ќе сноси одговорност за пропаѓањето на МПМ

Денеска поранешните вработени во сега веќе поранешната медиумска куќа „Медиа принт Македонија“ до безмалку сите медиуми испратија барање за објавување на нивното јавно писмо, во кое меѓу другото, од поранешните газди си ги бараат заостанатите плати и придонеси ПИОМ. Во ...

Read More »

Стигнаа првите критики од ЕУ за кабинетот на Заев

Европската Комисија преку нашата амбасада во Брисел побара од новата влада реализација на итните реформи од планот 3 – 6 – 9. Во документот  на  в.д. Амбасадорот во Брисел, Влатко Станковски пишува дека Комисијата е со став дека владата на ...

Read More »

Општина Ресен заглавена до гуша

Иако за време на отчетот се фалеше дека Општината Ресен, откако тој ја презел градоначалничката функција е една од најуспешните општини во која биле реалзирани инвестицци од над 9 милини евра, сепак состојбата во ова аопштина е сосема поинаква. Имено ...

Read More »

Тврдокорни со последен апел до ВМРО да ја спаси Македонија

Здружението „Тврдокорни“ вечерва одржува протест против, како што велат, двојазичност и албанизација на Македонија. Протестот започна пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а планирано е да заврши пред Собранието. Горан Неделковски од „Тврдокорни“ во својот говор пред ВМРО-ДПМНЕ дека оваа партија сега има ...

Read More »

Лоцирање на загадувачите во Карпош

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се сретна со Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Мирослав Богдановски. На средбата се разговараше за дополнителни мерки за намалување на загадувањето ...

Read More »

Карпош мобилизиран за престојниот “BLACK FRIDAY”

Во пресрет на најавениот “Black Friday” во Скопје Сити Мол, Општина Карпош презема конкретни мерки за спречување на сообраќајниот метеж во овој дел од градот. Овој популарен шопинг настан кој им овозможува на граѓаните да купуваат по пониски цени е ...

Read More »

„Бомбите“ ќе бидат доказ во „Титаник 2“

Апелација пресече, доказ во случајот на СЈО „Титаник2“ ќе бидат „бомбите“. Тоа значи дека две снимки од преслушуваните разговори кои беа јавно објавени ќе бидат доказ за предметот „Титаник 2“, во кој обвинети се лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот директор на УБК, Сашо ...

Read More »

Ратко Младиќ доби доживотен затвор

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Станува збор за првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото обвинителство и одбраната на Младиќ. ...

Read More »

Фејсбук и Твитер информирање

-Офицерскиот дом ќе се реновира. Вака одлучи Владата на Република Македонија на  седницата која сеуште е во тек -објави на својот фејсбук профил министерот за култура,  Роберт Алаѓозовски. -Во Прилеп ќе се отвори нова инвестиција, која ја почна Владата на ...

Read More »

Талески со општински пари изигрувал мецена

Тоа во што битолската јавност од секогаш се сомневаше, но никако не можеше да добие одговор конечно излезе на виделина. Тоа што паѓа в очи е дека со општински пари, годинава  за “ Бит фест “се финансирани 55 проекти на ...

Read More »
error: Content is protected !!