Home / Author Archives: Битолски Весник (page 2)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Катица Јанева: Мијалков и Камчев дадоа збор дека нема да избегаат

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, во вечерашното гостување на 1ТВ одговори на прашањето зошто е укината мерката притвор за осомничените Сашо Мијалков и Орце Камчев во предметот „Империја“ и заменета со мерка куќен притвор. -Будно ја следам таа истрага, како ...

Read More »

Нови(предвремени)избори за стари теми

                                   По ратификацијата на Преспанскиот договор во Парламентот во Атина,  Република(Северна ) Македонија е пред нов избор.           Незадовона од промената на Уставното име, опозиционата ВМРО ДПМНЕ, предводена од лидерот, Христијан Мицкоски  бара нови предвремени парламентарни избори на кои ...

Read More »

Избришани снимките за бегството на Груевски

Најверојатно нема да видиме како Никола Груевски ја преминал границата со Албанија, во тек на неговото бегство. Пред четири дена, државниот обвинител, Љубомир Јовески за ТВ21 рече дека двајца службеници на обвинителството се во Албанија за да ги земат снимките ...

Read More »

Марјан Неќак со Дневникот на лудиот во Минхен

Македонскиот  „Moving Music Theatre“, чиј основач и менаџер е Марјан Неќак, ќе настапи во театарот МЕТА во Минхен, Германија. Се работи за еден од најважните центри во Германија во кој „Moving Music Theatre“ ќе ја изведе моно-операта „Дневникот на лудиот“ ...

Read More »

Министрите албанци на владината седница говореа на албански јазик

Владата денеска ја одржа 117. седница, а на неа, како што информираа од владината прес-служба, членовите на Владата кои се припадници на албанската заедница говореле на својот мајчин јазик согласно одредбите од Законот за употреба на јазиците. „Претседателот на Владата ...

Read More »

Градоначалничката Петровска во посета на новите занимални во градинките

Градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска ги посети објектите каде што е извршена реконструкција и опремување на трите нови занимални и посочи дека на овој начин, се намалува бројката на деца кои се на листата на чекање за сместување ...

Read More »

Нова дограма за “Кузман Шапкарев“

Преку проект на УСАИД, средното оштинско земјоделско училиште„Кузман Шапкарев“ доби нова комплетна дограма. Со 101 парче надворешнаалуминиумска столарија, беа заменети досегашните прозорци. Учеството наУСАИД во проектот е во вредност од 1.335.047 денари. Општина Битола партиципираше и во овој проект за ...

Read More »

Од 38, 25 пратеници на ВМРО ДПМНЕ се за предвремени избори

Досега 25 членови на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, која сега е сведена на 38 парламентарци, се потпишани на барањето за одржување предвремени парламентарни избори и формирање техничка влада – 100 дена претходно. Ова го јавуваат  извори од парламентарното мнозинство, според ...

Read More »

Христијан Мицкоски подготвен да биде премиер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на МРТ на прашањето дали е подготвен да биде премиер на Република Северна Македонија, одговори: -Јас сум подготвен да бидам премиер на Македонија. Мицкоски не сакаше да одговори дали нема да го ...

Read More »

Вавилон речиси распродаден!

                                      И покра тоа што  до завршниот дел на Манифестацијата на Битолски весник  “Избираме најуспешни битолчани” за 2018 година остануваат уште речиси неполн месец, сепак уште од сега може да се каже дека годинашаната манифестација ќе биде една од ...

Read More »
error: Content is protected !!