Home / Author Archives: Битолски Весник (page 10)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Архиепископот Стефан: Божик е празник насите празници

По повод Рождеството Христово-Божик, што денес го слават православните христијани, во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии, а централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе ...

Read More »

Ротаракт Широк Сокак успешно реализираше хумана акција за социјалните случаи

Ротаракт Широк Сокак од Битола успешно ја реализира акцијата ‘’Играта продолжува со топол оброк’’ .  Целокупната количина на нерасиплива храна која што со ваша помош успеавме да ја собереме заврши во вистински раце. Акцијата се одвиваше во текот на месец ...

Read More »

Огромен интерес за Манифестацијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2018“

Интересот за Манифестацијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2018 “ оваа година е огромен. Во нашата редакција и на меил адресата постојано пристигнуваат предлози за признанијата. Но тоа што е значајно огромен е и бројот на тие кои ...

Read More »

Почина популарниот Шеки

Денес во Србија почина еден од легендите на југословенскиот фудбал Драгослав Шекуларац. Популарниот Шеки по рајко Митик беше втората ѕвезда на Црвена Звезда. Тој ке остане запамтен како невиден дриблер и по неговиот немирен дух. За Југолсавија одигра 41 натпревар. ...

Read More »

Почнува ноќно скијање на Нижеполе

Од вечерва почнува ноќното скијање на терените во Ски-центарот Нижеполе. Од јавното претпријатие Стрежево информираат дека се е подготвено за старт на скијачката сезона во овој ски центар. Престојниот викенд е одлична можност за уживање на овие ски терени. Сите ...

Read More »

Нискоградба со отворен телефон за итни случаи

Со над 100 тони сол и околу 80 тони ризла, КЈП „Нискоградба“ ги посолуваше улиците во Битола во текот на ноќта и утринава, а улиците и натаму се чистат со механизацијата на ова јавно претпријатие. Улиците од прв и втор ...

Read More »

Зоран Заев: Мнозинството ќе се знае на денот на гласањето

Премиерот Зоран Заев  смета на пратеничките гласови од албанскиот опозициски блок. На утрешната средба со Билал Касами ќе разговараат за испорачаните барања од БЕСА преку амандмани за уставни измени. Освен со Касами, за поддршка на измените на Уставот во последната ...

Read More »

Виси двотретинското мнозинство за промена на Уставот

Виси двотретинското мнозинство за промена на Уставот – Заев ќе бара поддршка од БЕСА на Касами и Алијанса на Албанците. По сите отстапки, амнестии и попуштања премиерот сега најавува дека ќе преговара со Биљаљ Касами од Беса, како и со ...

Read More »

Амнестирани уште петмина обвинети за 27 април

Уште пет лица обвинети во предметот за 27 април, се амнестирани со одлука на Кривичниот суд, а согласно Законот за амнестија, изгласан во Собранието. Од судот соопштија дека се уважени пет барања на обвинети лица, по претходно добиено мислење од ...

Read More »

Колективниот договор ги гарантира правата и обврските на работниците

Деновове во Скопје, во просториите на АД ЕЛЕМ,  генералниот директор на АД ЕЛЕМ д-р Драган Миновски и претседателот на Синдикалната организација на Компанијата Јове Смилевски  го потпишаа новиот Колективен договор, со кој се уредуваат правата и обврските на вработените во ...

Read More »
error: Content is protected !!