Home / Author Archives: Битолски Весник (page 30)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Околу 80.000 Срби го поздравија Путин

По завршување на билатералните разговори и прес конференцијата на рускиот претседател Владимир Путин со неговиот домаќин српскиот претседтаел Александар Вучиќ во Белград, главна тема на нивната средба беше косовското прашање и енергетиката, поточно гасното поврзување на Србија со Турски тек. ...

Read More »

Ципрас преживеа, на ред е Преспанскиот договор

Дали македонското членство во НАТО не оди според предвиденото со оглед дека грчкиот парламент дефинитивно нема на иста седница да ги ратификува Преспанскиот договор и македонскиот протокол за НАТО. Грчкиот премиер Ципрас најави дека протоколот за НАТО ќе се ратификува ...

Read More »

Општо корисна работа за затворениците

На иницијатива на Управата за извршување на санкции, а во рамките на твининг  проектот „Јакнење на казнено поправниот систем и пробациската служба“, денес во општина Битола, се одржа состанок на кој присуствуваа градоначалничката на општина Битола, претставници од јавните претпријатија, ...

Read More »

Миленко Неделковски:Не се чуствувам виновен

Не се чувствувам виновен“. Вака на денешното судско рочиште се изјасни водителот Миленко Неделковски на кој му се суди за ширење на говор на омраза. Тој кривично се гони за ширење расистички и ксенофобичен материјал, во врска со неговиот коментар ...

Read More »

Лажна бомба во Собранието

Едно лице е уапсено откако вчеравечер лажно пријавил дека поставил мина под Собранието на Република Македонија и во зградата на Итната медицинска помош, велат од МВР. „На 16.01.2019 година во 23.05 часот во СВР Скопје, Д.И.(40) од Скопје, лице со ...

Read More »

Ексклузивно интервју на архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, за „Битолски весник”

             Игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, архимандритот Партениј, кој иако во минатиот месец и на почетокот на годинава беше максимално  ангажиран во подготовките за прослава на Бадник и Божик, за големиот православен христијански празник Рождеството на нашиот ...

Read More »

Истргувана Република (Северна)Македонија

          Искрен да бидам  дента, на 11 јануари, откако пратениците во Собранието го изгласаа новото име на Република Македонија, во Република Северна Македонија  и откако вечерта заспав со едно име, а се разбудив со друго име на државата,  првиот ден ...

Read More »

Хакиран сајтот на Битолски весник

Сајтот на Битолски весник веке два дена е блокиран. Веке два дена Битолски весник не може да ги постора своите текстови. Битолски весник ги презема сите чекори да утвди кој го блокира сајтот. Да се надеваме дека во најсоро време ...

Read More »

Албанија отвора конзулат во Битола

Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Албанија во Република Македонија со седиште во Битола.Со владината одлука донесена на 8 јануари оваа година и објавена во Службен весник на РМ се дава согласност Имер Селмани ...

Read More »

Од Битола се може

Од Битола се може – Инвеститорите чекаат на вашите идеи. АПЛИЦИРАЈТЕ! Рокот е до 15 Јануари 2019. Од Битола се може за неполни две недели побуди интерес кај потенцијалните инвеститори. Интерактивната и динамична панел дискусија под наслов “Од Битола се ...

Read More »
error: Content is protected !!