Home / Вести / Драстично порасна бројот на новозаразени лица

Драстично порасна бројот на новозаразени лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 285, Прилеп – 37, Кавадарци – 29, Охрид – 24, Велес – 16, Тетово – 11, Битола и Крива Паланка – по 10, Струга и Гевгелија – по 9, Куманово и Неготино – по 8, Кочани и Крушево – по 7, Гостивар и Штип – по 6, Ресен, Делчево и Берово – по 4, Пробиштип, Кратово и Богданци – по 3, Свети Николе и Валандово – по 2, Струмица и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 354 оздравени пациенти од: Скопје – 198 , Куманово – 20, Прилеп – 18, Кавадарци – 17, Тетово – 14, Гевгелија – 11, Велес и Струмица – по 10, Гостивар – 8, Неготино – 6, Крива Паланка – 5, Радовиш, Берово и Дојран – по 4, Штип, Ресен и Виница – по 3, Битола, Струга, Кочани, Валандово и Кратово – по 2, Кичево, Делчево, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г), Демир Хисар (84г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.813 тестови преку: ИЈЗ-364, ЦЈЗ Скопје-69, Авицена-284, Биотек-235, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Систина-229, Лаор–163, МАНУ-0, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-80, Ремедика-35, ИБЗД Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1113, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-7, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 43.695, активни 3.018
Куманово 5.462, активни 196
Тетово 5.356, активни 225
Прилеп 5.153, активни 492
Гостивар 3.737, активни 116
Штип 3.613, активни 98
Битола 3.376, активни 146
Велес 3.374, активни 218
Охрид 3.158, активни 405
Кавадарци 3.158, активни 466
Струмица 2.661, активни 147
Струга 2.367, активни 164
Кочани 1.792, активни 51
Кичево 1.759, активни 61
Гевгелија 1.138, активни 128
Неготино 1.129, активни 131
Свети Николе 1.102, активни 21
Ресен 799, активни 69
Дебар 788, активни 43
Крива Паланка 796, активни 57
Радовиш 744,активни 34
Делчево 727, активни 190
Берово 638, активни 27
Пробиштип 533, активни 23
Виница 512, активни 20
Валандово 353, активни 20
Кратово 269, активни 33
Демир Хисар 260, активни 12
Крушево 260, активни 55
Македонски Брод 252, активни 7
Богданци 249, активни 23
Демир Капија 235, активни 28
Македонска Каменица 193, активни 4
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*