Home / Uncategorized / Конгрес на ВМРО во Валандово

Конгрес на ВМРО во Валандово

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва изгласа вонреден 16-ти конгрес на 22 и 23 декември во Валандово, на кој треба да се избере нов партиски лидер, информираше генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски.

Со тоа се отвора патот за повлекување на Никола Груевски и за избор на негов наследник на лидерската позиција на опозициската партија.

Како најсериозни кандидати се споменуваат Христијан Мицковски, Никола Попоски, Антонијо Милошоски и Илија Димовски.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*