Home / Вести / Рекордни 1.264 нови случаи, од кои 59 во Битола

Рекордни 1.264 нови случаи, од кои 59 во Битола

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.897 тестирања, а регистрирани се 1.264 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 585, Прилеп – 60, Битола – 59, Штип – 58, Куманово и Велес по – 56, Кавадарци – 42, Струмица – 36, Тетово и Охрид по – 35, Гостивар – 31, Гевгелија – 28, Кочани – 22, Свети Николе – 21, Неготино – 17, Кичево, Берово и Пробиштип по – 13, Ресен – 11, Радовиш – 9, Валандово и Крушево – по 8, Струга – 7, Демир Капија и Пехчево – по 6, Крива Паланка, Делчево, Виница и Богданци – по 5, Македонски Брод – 3, Кратово и Демир Хисар – по 2, Дебар и Македонска Каменица по – 1.

Регистрирани се 722 оздравени пациенти од:

Скопје – 331, Охрид – 59, Кавадарци – 36, Прилеп – 33, Неготино – 25, Битола – 24, Куманово -23, Гостивар и Крива Паланка – по 22, Гевгелија – 20, Струга – 18, Велес – 16, Тетово, Штип, Кочани и Струмица – по 13, Валандово – 7, Кичево, Радовиш, Делчево и Богданци – по 4, Демир Капија и Пробиштип – по 3, Свети Николе, Берово, Ресен и Крушево – по 2, Виница, Демир Хисар, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 29 починати лица, на возраст од 38 –86 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, по 3 пациенти од Охрид и Струмица, по 2 пациенти од Куманово, Струга, Велес и Крушево, и по едно починато лице е пријавено од Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Кочани, Валандово и Демир Капија. Од пријавените, 28 лица се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Направени се 3.897 тестови преку: ИЈЗ-829, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-76, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-12, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија – 79, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Авицена-351, Биотек-463, Систина-260, лабораторија Лаор–138, Синлаб-73, Ремедика-34, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1340.

Досега во земјата се направени вкупно 603.679 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 123.491, бројката на оздравени пациенти е 103.374, на починати е 3.574, а бројот на активни случаи изнесува 16.543.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 55184, активни 8362

Прилеп 6715, активни 988

Куманово 6451, активни 664

Тетово 6106, активни 508

Гостивар 4342, активни 406

Кавадарци 4240, активни 677

Велес 4198, активни 573

Битола 4113, активни 549

Штип 4088, активни 353

Охрид 3932, активни 616

Струмица 3125, активни 294

Струга 2600, активни 166

Кочани 2148, активни 210

Кичево 1922, активни 123

Неготино 1826, активни 422

Гевгелија 1689, активни 334

Свети Николе 1225, активни 96

Крива Паланка 1029, активни 101

Ресен 957, активни 143

Радовиш 859, активни 98

Дебар 826, активни 31

Делчево 824, активни 91

Берово 792, активни 107

Пробиштип 658, активни 83

Виница 576, активни 48

Валандово 480, активни 82

Крушево 421, активни 134

Богданци 384, активни 67

Демир Капија 336, активни 77

Кратово 320, активни 27

Демир Хисар 320, активни 48

Македонски Брод 286, активни 32

Пехчево 215, активни 19

Македонска Каменица 198, активни 5

Дојран 106, активни 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*