Home / Tag Archives: април

Tag Archives: април

Обвинтелката Рускоска: Југ имал намера да го ликвидира Заев

Во попладневниот дел од денешното рочиште за предметот за насилството во Собранието од 27 април минатата година обвинителката Вилма Рускоска даде детална хронологија на настаните од 27 април. Обвинителката објасни и дека дел од обвинетиЈуг имал намерате во прес-салата ги координирале ...

Read More »

Од земени телефоните на учесниците од 27 април

Одземени биле и дадени на вештачење мобилни телефони  кои во различни периоди биле прошверцувани до дел од притворените за настаните од 27-ми април 2017 година. Според изворите на  Битолски весник, се претпоставува дека најверојатно била искористена можноста да бидат внесени ...

Read More »

Одбиени жалбите на осомничените од 27 април

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу другите, остануваат ...

Read More »

Притвор за уште двајца

Уште двајца завршиле во 30-дневен притвор за крававите настани во Собранието на 27 април, информираа од Кривичниот суд. „Во текот на вчерашниот ден пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд беа спроведени две лица опфатени со предлогот на ОЈО ...

Read More »

Кирацовски: На 27 април имаше обид да се загрози уставниот поредок

На 27 април имаше обид да се загрози животот на пратениците и на уставниот поредок, изјави пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски, на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која предмалку го одобри барањето на судот за притвор на шестмина ...

Read More »

Бејли: Виновниците мора да одговораат

Виновниците за насилствата во македонското Собрание на 27 април треба да одговараат, изјави денеска американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли. „Полицијата, обвинителството, судскиот систем, треба да постапуваат транспарентно со целосно почитување на највисоките стандарди. Секако, ние, ЕУ, рековме дека одговорните ...

Read More »

ВМРО со 4 сценарија за денешните апсења

Следните чекори на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните приврзаници кои протестираат пред Кривичниот суд поради притворањето на пратеници и на учесници во настаните во Собранието од 27 април, ќе зависат од развојот на настаните, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. – ...

Read More »

Тврдокорните повторно на протести

Граѓанското здружение „Тврдокорни“ попладнево во центарот на Скопје со пеење на патриотски песни и повици за чиста Македонија одржа мирен протестен марш за аболиција на, како што наведуваат, уставобранителите. „Тврдокорни“ од Владата бараат разјаснување и за законот за јазиците, за ...

Read More »

Слободни патриоти бараат оставка од Груевски

Форумот на слободоумни патриоти бара Никола Груевски да замине од лидерската позиција во партијата и да овозможи Конгрес на кој покрај усвојувањето на нова партиска доктрина треба да се случат и промени на Статутот на партијата. Форумот најостро го осудува ...

Read More »

“Тврдокорните“омекнаа, бараат аболиција од Иванов

Тврдокорните денеска упатија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов со барање за аболиција за насилствата на 27 април во Собранието на Македонија. „Имајќи предвид дека сите се еднакви пред Уставот и законите, бараме во согласност со законот, да извршите аболиција на ...

Read More »
error: Content is protected !!