Home / Tag Archives: Бугарија

Tag Archives: Бугарија

Тарик Филиповиќ на Монодрамата во Битола

Националната установа Центар за култура-Битола ги заврши подготовките за 20. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“. Организаторите на фестивалот најавуваат дека главна акетрска ѕвезда се очекува да биде акетрот Тарик Филиповиќ, а во периодот од 11 до ...

Read More »

Зврлевски преживеа уште два дена

Повеќе паузи отколку дискусија. Вака изгледа денешната собраниска расправа околу точката за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Во минутите додека во собраниската сала и течеше некаква дебата, власта и опозицијата повторно во клинч околу смената на Зврлевски. Според ...

Read More »

Заев и Борисов го потпишаа Договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов денеска во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Договорот, кој е потпишан на македонски јазик согласно Уставот на Македонија и на бугарски согласно Уставот на Бугарија, ...

Read More »

Заев и Борисов ќе стават потпис на договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Скопје треба да го потпишат договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Борисов ја предводи бројната бугарска делегација, која два дена ќе престојува во официјална посета на Македонија. ...

Read More »

Заев и Борисов утре го потпишуваат Договорот

Македонија утре ќе ја пречека високата и бројна бугарска делегација со сите државни и воени почести. Премиерот Бојко Борисов доаѓа во Македонија на чело на голема делегација а со нив пристигнуваат и новинари од 30 бугарски медиуми. Извор во Владата ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ да престане со својата неодговорна политика

ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да престане со својата неодговорна политика и наместо тоа, да покаже одговорност и да дејствува во решавањето на отворените прашања, во унапредувањето на добрососедските односи и отворањето на евроатлантските перспективи, стои во реакцијата ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ го отфрли Договорот со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија, заклучил синоќа Централниот комитет на партијата. Доколку не се вметнат нивните забелешки, Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заклучил дека и „покрај големата желба и искрена волја, ВМРО-ДПМНЕ нема ...

Read More »

Заев и Борисов ќе се поклонат пред споменикот на Гоце Делчев

Настаните по повод 114-годишнината од Илинденското востание и по повод 73-годишнината од првото заседание на АСНОМ, ќе отпочнат на 2 авуст, во 8 часот, во црквата Свети Спас во Скопје каде што пред присутните гости ќе се обрати претседателот на ...

Read More »

Ствече Јакимовски: Црвенковски знаеше да го брани македонскиот јазик пред Бугарите

За разлика од него, Зоран Заев сега планира да потпише договор кој има далеку поголемо значење и од спогодбата на која Црвенковски своевремено се спротивставуваше и бараше Бугарија да ни ги признае нацијата и јазикот. -Неподготвеноста во Бугарија да се ...

Read More »

Договорот со Бугарија на увид на јавноста

Волкот го менува влакното, ама навиките не. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги менува раководствата, но навиките му остануваат исти. Лагата е нивни заштитен знак“. Ова денес пред медиумите го изјави потпретседателот на Граѓанската опција за Македонија Љупчо Пренџов. Тој истакна ...

Read More »
error: Content is protected !!