Home / Tag Archives: дипломати

Tag Archives: дипломати

Србија ги повлече своите дипломати од Македонија

Целиот персонал на абасадата на Р. Србија во Скопје е повикан на итни консултации во Белград, пренесуваат медиумите. Ова пишува во нотата која српското МНР ја пратило до македонските колеги, но во нотата не биле наведени причините за овој чин. ...

Read More »

Путин: Нема да има протерување американски дипломати од Русија

Рускиот претседател Владимир Путин одлучи да не дозволи протерување американски дипломати. Наместо таков чекор, тој ги повика нив и нивните семејства на новогодишна забава во Кремљ, јави ДПА. Интересно е дека оваа одлука на претседателот Путин е спротивна од изјавите ...

Read More »

Русија протерува 35 американски дипломати

Русија протера 35 дипломати како одговор на вчерашната одлука на американскиот претседател Барак Обама да протера 35 руски дипломати од САД, соопшти рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Претходно, како што јави Си-Ен-Ен, како реакција на санкциите на Вашингтон кон ...

Read More »