Home / Tag Archives: донација (page 2)

Tag Archives: донација

Битолскиот универзитет ќе донира 200.000 денари за поплавените

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола го изразува своето длабоко сочувство со семејствата на загинатите и настраданите во невремето што во изминатиов период го зафати подрачјето на Скопје и околните места. -Со желба да им помогне на загрозените семејства, Универзитетот ...

Read More »

Општина Битола донираше еден милион денари за настраданите од поплавите

Денеска, на вонредна седница,  Советот на општина Битола донесе одлука со еден милион денари  од општинскиот буџет  да им помогнат на настраданите од катастрофалните поплави што во саботата се случија во Скопско. -Општина Битола со еден милион денари финансиска помош ...

Read More »

Шведска донација за Клиничката болница

Клиничката болница во Битола денеска доби донација од Хуманитарната организација за помош и солидарност од Шведска. Донацијата се состои од медицинска опрема и матријали. Директорот на медицинскиот центар „Д-р Трифун Пановски“-Битола, Василе Најдовски информира дека станува збор за медицинска опрема ...

Read More »

Бидете хумани и донирајте за младиот Никола

Никола Гелов е ученик во СОУ „Таки Даскало“ – Битола и има 17 години. Има срцеви проблеми и најдоцна за еден месец мора да се оперира. Операцијата ќе се изврши во болницата “Филип Втори“  во Скопје и чини 6000 евра. ...

Read More »

КАМ маркет со помош за поплавените во Пелагонија

Сопственикот и главен менаџер на КАМ маркетите, Гоце Камчев, вчера во општина Битола се сретна со градоначалникот на општина Битола д-р Владимир Талески, каде ја изрази својата хуманост. Камчев донираше продукти и артикли во вредност од пет илјади евра за ...

Read More »

Среќникот од Водици ќе ја донира паричната награда што традиционално ја додели Општината

Среќникот што вчера на  големиот празник Богојавление Христово, Водици, што се празнуваше во дворот на црквата “Св. Димитрија” во Битола, а собра многубројни верници и почитувачи на христијаноството, го фати осветениот крст, Александар Пинзовски, денеска  беше традиционално на прием во ...

Read More »

“Пелистерка“ донираше медицинска опрема од еден милион денари за три клиники во Македонија

Компанијата „Пелистерка” денеска ја врачи донацијата од медицински апарати во вредност од околу еден милион денари наменета за три клиники во земјава. Претпријатието одлучи да помогне во работата на Универзитетска болница КАРИЛ – Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување ...

Read More »

Донација од градоначалниците на Новаци и Могила за гинеколошкото одделение

Празниците се одлична можност за дарување и хуманитарни акции.      Една таква акција,  денеска се случи на гинеколошкото одделение при Клиничката болница во Битола. Имено,  градоначалниците на општините Новаци и Могила, Лазар Котевски и Стевче Пивковски помогнаа финансиски  во  реконструкција  ...

Read More »

Донација за Здруженијата на слепи лица, глуви и лица со телесна спреченост од битолските лајонси

Лајонс Клуб Битола во оваа фискална година, денеска  додели донација – спортско рекреативна опрема за Здруженијата на слепи лица, глуви лица и лица со телесна спреченост. Спортската опрема ќе биде поставена во спортската сала што се наоѓа во објектот Центар ...

Read More »

Лајонс клуб Хераклеја донираше во Интерното одделение при Клиничката болница

Денеска, челните луѓе и активисти на Лајонс клуб Хераклеја од Битола донираа облека за потребите на Интерното одделение при Клиничката болница- Битола. Донацијата се состоеше од пижами и влечки неопходни за  пациентите згрижени во Интерното одделение. Донацијата ја врачија претставници ...

Read More »
error: Content is protected !!