Don't Miss
Home / Tag Archives: движење

Tag Archives: движење

Издавање на дозволи за движење

Согласно последните насоки на Владата на Република Северна Македонија, ја известуваме јавноста дека Министерството за информатичко општество и администрација е задолжено да издава дозволи за движење за време на траење на забраната за движење. Дозволите се издаваат за вработените во ...

Read More »

Стоп за товарните возила на Ѓавато

Од 08:15 часот изутринава е воведена забрана за  движење за тешки товарни возила на патот Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Поради снежните врнежи претходно беа воведени забрани за движење на камиони и автобуси на патот ...

Read More »

Грујовски и Бошковски се криеле на Халкидики

Македонската полиција повеќе од еден месец имала информации за местото на престој на двајцата бегалци, пренесува Дојче Веле. Наводно се криеле на Халкидики, па во Солун, а на крајот се обиделе да заминат на нова дестинација. Според неофицијални информации, двајцата ...

Read More »

“Битола На точак“ ќе се одржи вечерва под мотото „Возиме како прави дами и господа“

27. Критична маса на неформалното движење Битола На точак, ќе се одржи  вечерва  во 18 часот, а слоганот на ова возење е „Возиме како прави дами и господа“. –Доаѓа нова генерација на граѓани, кои си го сакаат градот, кои се ...

Read More »

ГДОМ: Избори на петти јуни за да се стави крај на политичката криза

Во текот на изминатата недела во Битола, мирни масовни собири организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ, од каде во повеќе наврати се упати пораката дека единствено со одржувањето на распишаните предвремени парламентарни избори на петти јуни, ќе се ...

Read More »

ГДОМ од Битола: Единството ќе не одбрани од сите непријатели

Граѓанското здружение за одбрана на Македонија на синоќешната трибина во Битола порача дека одбраната на парламентарната демократија во државата е услов за европска интеграција на Македонија, пренесува МИА. Караванот на здружението патува од град во град и има единствена цел ...

Read More »