Home / Tag Archives: евра

Tag Archives: евра

Mozzart донираше 5.000 евра во Клиничката болница

Во рамки на хуманитарната акција во борба против коронавирусот, компанијата Mozzart донираше парична помош во вредност од 307.000 денари, односно 5.000 евра, наменети за Клиничката болница во Битола. Лидерот во областа на приредување на игри на среќа – Моzzart Bet, ...

Read More »

Нови 6 милиони евра за компаниите

Нови шест милиони евра од денеска им се достапни на компаниите за бескаматни кредити за надминување на состојбата предизвикана од коронавирусот и заштита на ликвидноста и работните места, а како интервентен сет на мерки на стопанството наскоро ќе му бидат ...

Read More »

Петровска предложи буџет од 32 милиони евра

Доколку советниците го усвојат вкупниот буџет на Општината Битола, кој денеска го предложи градоначалниката Наташа Петровска ќе изнесува цели 32 милиони евра. Основниот буџет е околу 535 милиони денари, а заедно со дотациите од државата над 1,8 милијарди денари., или ...

Read More »

Катица се оперирала за да слабее

Јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева,  пред неколку недели спровела хируршка интервенција во една од болниците во Македонија во која ѝ било поставен прстен за намалување на желудникот за да почне процедура за слабеење. Според податоците, еден таков зафат варира ...

Read More »

Тунтев од пратеник стана директор

Во пресрет на последното гласање на уставните амандмани, со кои треба да се имплементира Преспанскиот договор и да се деблокираат евроатланските интеграции на земјава, координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев се повлече од парламентот. Имено, Тунтев ја менува ...

Read More »

Уапсен возачот на Цветан Панделевски

Возачот на притворениот сопственик на компанијата „Пелистерка“ Цветан Панделески, кој заедно со Орце Камчев и Сашо Мијалков се главните осомничени во истрагата на СЈО „Империја“, ѝ барал 150.000 евра на сопругата на Панделески за да ѝ даде документи со кои ...

Read More »

Нови рочишта за “Титатник“ и “Тарифа“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 2“, „Титаник 3“ и „Тарифа“. Судијата Огнен Ставрев на последното рочиште за „Титаник 2“ најави дека денеска ќе бидат разгледани новите докази што ги ...

Read More »

Нема струја да заѕвони училишното ѕвонче во Битола

Иако до почетокот на училишната година остануваат уште само неполни десетина денови, во Битола во моментот сосема е неизвесно дали ќе почне наставата во едно средно и пет основни училишта, каде што поради неплатени сметки за потрошена електрична енергија струјата ...

Read More »

Владата на прослава, опозицијата на протест

Општонародна прослава, во 15 града со македонски музичари, организира македонската влада, повод како што се вели историската покана за членство во НАТО, соопшти премиерот Заев од Брисел. „Ве повикувам во сабота на 14 јули да прославиме заедно, владата подготвува прослави ...

Read More »

Распит на газдарицата на “Транскоп“, Пида Крстевска

Денеска во Скопје продолжува судењето во случајот “ Транспортер“. На денешното рочиште треба да биде распрашана сопственичката на “ Транскоп “ Патнички сообракај Елпида Крстевска, која според дел од обвинетите е таа која најмногу профитирала од “ Транспортер “ и ...

Read More »