Home / Tag Archives: гостување

Tag Archives: гостување

Успешно гостување на Битолскиот народен театар во САД

Со особен успех и со многубројна публика заинтересирана за македонската театарска уметност, започна гостувањето на Битолскиот народен театар во Санта Барбара, Калифорнија во САД. Деновиве,  на четири различни локации во Музејот на Санта Барбара, беа одиграни четирите кратки претстави инспирирани ...

Read More »

„Срцето на Халиско“ од Гвадалахара атракција на „Илинденски денови“

Фолклорниот ансамбл „Срцето на Халиско“ од Гвадалахара, Мексико, ќе биде главна атракција на претстојниот фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови“ во Битола. Од Центарот за култура- Битола, домаќин и организатор на фестивалот, информираат дека успешно завршиле преговорите и ...

Read More »

Битолскиот театар со претставата „Бар Ремарк“ ќе гостува на „Охридско лето“

Ансамблот на Народниот театар-Битола почна со подготовки на претставата „Бар Ремарк“ која премиерно ќе ја изведе на 3 август на фестивалот „Охридско лето“. Претставата е според романот „Трите воени другари“ на Ерих Марија Ремарк, во режија и адаптација на Александар ...

Read More »

Втора фудбалска лига :“Пелистерци“ до прва победа во Новаци

Пелистер – Македонија ЃП 3:1 (2:0) Екипата на Пелистер, во саботата, конечно дојде до победа во Втората лига, а ја победија екипата на Македонија ЃП убедливо со резултат 3:1, полувреме 2:0. Екипата на Науме Љамчевски го отвори резултатот токму навреме, ...

Read More »

Битолскиот театар гостува на „Шекспир фестивал“ во Нови Сад

Ансамблот на Народниот театар – Битола од 25 до 30 јуни ќе настапи на вториот „Шекспир фестивал“, кој ќе се одржи во српскиот град Нови Сад.   Режисерот и директор на фестивалот, Никита Миливоевиќ годинава освен театарот од Битола, покани ...

Read More »

Народниот театар со поддршка од Министерството за култура ќе гостува во Израел

Битолскиот  Народен театар  од Министерството за култура доби поддршка за пет премиерни претстави, а во целост ќе бидат надоместени и трошоците на ансамблот за гостување во Израел. На сцената на народниот театар во Битола ќе режираат Ѕвездана Ангеловска, Александар Исаков, ...

Read More »

По две години ракометарите на европска сцена

Ракометарите на Пелистер по две години од учеството на европска сцена во купот на ЕХФ се враќаат на европска сцена. Идната седмица тие ќе играат во Челинџ купот каде во рамките на третото коло се сраќаваат со екипата на “Дукла“ ...

Read More »

Битолските актери се качија на Кинескиот ѕид

По успешната турнеја во Кина, актерите на Народниот театар, доцна синоќа  се вратија во Битола. Тие во Националниот театар во Пекинг одиграа две претстави од театарскиот проект “Хенри шести” со која пред две години настапија на сцената на Глоуб театарот ...

Read More »

После Русија, БНТ гостува на ИФ на театарски класици во Пекинг

За неполни две седмици Битолскиот Народен беше и сеуште е  на две мошне значајни гостувања. Со „Иванов” во Ростов на Дон во Русија и деновиве со „Хенри 6 “ во Пекинг Кина . Фасцинантен настап имаа на Мини фест 13-ти ...

Read More »

Мал драмски театар ќе учествува на меѓународен театарски фестивал во Романија

Мал драмски театар-Битола денеска отпатува за Романија каде ќе учествува на меѓународниот театарски фестивал „Нотара” во Букурешт. Мал драмски театар-Битола пред два дена настапи на театарското биенале во Црна Гора, фестивал кој е во тек, и во очекување на резултатите ...

Read More »