Home / Tag Archives: граѓани (page 5)

Tag Archives: граѓани

Граѓани, револтирани од чинот на Заев, се собраа на протест

Голем број граѓани собрани пред споменикот на бранителите во паркот „Жена Борец” во центарот на Скопје за да го изразат својот револт кон, како што рекоа, предавничкиот чин на лидерот на опозицијата Зоран Заев, почнаа да се движат кон штабот ...

Read More »

Здружението за чист воздух во Битола најави масовни протести за в сабота

Здружението “ За нас се работи “, кое веќе подолго време во Битола се залага за чист воздух во градот, незадоволни од односот на локалната самоуправа и нејзиниот игнорантски однос за решавање на овој проблем, најави масовни протести за в ...

Read More »

Граѓаните активно вклучени во креирањето на општинскиот буџет преку програмата “Форуми во заедниците“

Денеска во Општина Новаци  се одржа третата сесија од проектот “Форуми во заедниците“ чија главна цел е транспарентно и отчетно работење на Општината, и активно вклучување на граѓаните во креирањето на општинскиот буџет. -До крајот на годината ќе се одржат ...

Read More »

Со “Купи куќа- купи стан“ државата им помага на граѓаните да го решат станбеното прашање

Расте интересот за „Купи куќа, купи стан”. Досега можноста, преку овој проект да дојдат до сопствено живеалиште, ја искористиле повеќе од 330 семејства, а поделени се субвенции во вредност од 2,5 милиони евра. Сепак, државата дополнително ќе го одврзе ќесето, ...

Read More »

СДСМ подготвува шест илјади тимови

По објавувањето на информацијата за “тајната“ посета  на потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска и портпаролот Петре Шилегов на Битола,  во редакцијата на порталот на “Битолски весник“  стигна реакција од СДСМ. -Не се работеше за никаква тајна посета, туку тоа беше ...

Read More »

Денот на Македонската револуционерна борба, 23-ти октомври е неработен ден за сите граѓани

Денот на Македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, четврток, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Празникот се празнува од 2007 година кога беше донесен новиот закон за државни празници. Овој ден ...

Read More »

БИТОЛСКИ ВЕСНИК ВО СЕКОЕ БИТОЛСКО ДОМАЌИНСТВО

Од 1 септември, Битолски весник стартува со голема акција за претплата на Весникот. Битолски весник стартува со амбициозен план за претплата на 5.000 битолчани на весникот. За сите оние кои до 30 септември ќе се претплатат на Битолски весник, Битолски ...

Read More »
error: Content is protected !!