Home / Tag Archives: хуманост

Tag Archives: хуманост

Голем концерт за помош на Давид

Голем број на македонски музичари, пред се битолчани, ќе бидат  дел од хуманитарниот концерт за  петгодишниот  сограѓанин Давид Домазетовски, кој ќе се одржи оваа среда, 21 јануари од 19 часот во спортската сала „Младост“ во Битола. Малечкиот битолчанец од 22 ...

Read More »

Лајонс клуб Кабадаја донесоа многу насмевки и топлина во домот на семејството Киријази

Многу насмевки и топлина. Со ваква мисла, Лајонс Клуб Кабадаја од Битола, деновиве го посети Томе Киријази во неговиот дом, а таму беа срдечно пречекани од тетка Зорка, мајката на Томе и повозрасната сестра Стефани . -Скромен дом полн со љубов. ...

Read More »

Изложба „Мајка Тереза – вечниот ангел на милосрдието“

Универзитетската  библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола и НУ „Спомен куќа на Мајка Тереза“-Скопје денес отворија ретроспективна изложба „Мајка Тереза – вечниот ангел на милосрдието“ со што продолжи културниот караван на таа национална установа во повеќе градови во Република Македонија. Изложбата освен во ...

Read More »

Една прегратка за само 10 денари, младите лајонси во хумана мисија

Членовите на најмладата група на битолските лајонси, “Алфа лео клуб“  денеска на Широк Сокак во хумана мисија. По повод, први декември, Светскиот ден за борба против сидата, пред супер маркетот “Веро“ на пладне, го организираа настанот “ една прегратка за ...

Read More »

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Битола во хумана акција

По повод 20 Ноември, Светскиот ден на детето, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, донираше книги за библиотеката на основното училиште “Елпида Караманди“. Мотото на акцијата беше “еднаква достапност до книгата на секое дете’. Од училиштето се заблагодарија на ...

Read More »

Фудбалери и музички ѕвезди помагаа за битолчанец

Во спортската сала “Младост” во Битола се одигра хуманитарен натпревар во фудбал помеѓу ветераните на Пелистер и на Македонија. На паркетот во “Младост” се најдоа: Илија Најдоски, Драган Канатларовски, Бошко Ѓуровски, Илчо Ѓоргиоски, Саша Ќириќ, Митко Стојковски, Тони Мицевски, Ванчо ...

Read More »

Нов проект на “Лајонс клуб Битола”, 365 дена хуманост

Лајонс клубот Битола деновиве го промовираше својот нов проект „365 дена хуманост”, активност која на секоја хумана личност и овозможува доброволно да донира во т.н. штедливи каси, поставени на три локации во градот. Штедливите каси ги изработи Лајон Велчо Петровски, ...

Read More »