Home / Tag Archives: комисија

Tag Archives: комисија

Благ раст на инфицираните од корона вирусот

Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес конференција рече дека бројот на заразени со корна вирусот во Македонија е во пораст, но дека растот е благ и се надева дека тоа така ќе остане. -Направивме план за ставање во ...

Read More »

Мицкоски искажа сомневање за криминал во СЈО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски за прв пат вечерва, по лидерската средба откри што побарал при разговорите со премиерот Заев. Тој побарал да се формира комисија од политички партии која ќе направи ревизија за тоа како се потрошени 20 милиони евра ...

Read More »

Комисијата го усвои Договорот со Грција

Комисијата за европски прашања го разгледа и со 10 гласови “за”, без нитуеден “против” и ниту еден “воздржан” му предложи на Собранието на Република Македонија да го донесе Предлог законот за ратификација на Конечната спогодба зарешавање на разликите опишани во ...

Read More »

Од две кандидатури, само Мицковски ги исполнувал условите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, изјави дека до затворање на рокот во седиштето на ВМРО ДПМНЕ  пристигнале две кандидатури за претстојниот Конгрес за избор на нов лидер. Сепак, само една канидатура била валидна и е прифатена. -Пристигнаа две кандидатури, едниот ...

Read More »

Лилјана Кузмановска кога сака може да продолжи со седницата на комисијата

Без опозиција, без реплицирања и жестока дебата денеска продолжи со работа Комисијата за финансирање и буџет. Работата на комисијата која цела недела беше закочена ја одблокира претседателот на Собранието Талат Џафери, назначувајќи го за претседавач Васко Ковачевски од владеалкото мнозинство. ...

Read More »

Собраниската комисија даде виза за притвор на пратениците

Членовите на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на шестмина пратеници осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок на 27 април, меѓу кои се Јохан Тарчуловски, Крсто Муковски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, ...

Read More »

Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на општината. – Локалните избори за градоначалник и членови на Советот на општина Битола се завршени. Роковите за поднесување ...

Read More »

Зврлевски паѓа утре

По дваесет дена маратонски реплики и контрареплики, ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дискусијата за разрешување на Зврлевски. Откако антикорупциската комисија едногласно одлучи дека за разрешувањето на  државниот јавен обвинител постои законска пречка, опозицијата попладнево ја напушти седницата со образложение дека не ...

Read More »

Собранието денеска повторно за разрешување на Зврлевски

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седмата седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Во понеделникот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдеа дека Зврлевски има процесирано 60 отсто од случаите и ефикасноста е зголемена во неговото време ...

Read More »

Советничката Илиевска најави голем криминал во битолскиот спорт

Советничката на ВМРО Народна Габриела Илиевска на денешната седница на Советот, на која на советниците им го презентираше обвинтелниот акт за Талески и останатите обвинети во случајот “ Траспортер” побара советниците на власта да се надминат себеси и да се ...

Read More »