Don't Miss
Home / Tag Archives: марш

Tag Archives: марш

Протест “Правда за Саздо“

Од плоштадот во Автокоманда вечерва почна протестниот марш на Комити „Правда за Саздо“ за убиството на младиот Никола Саздовски, кој беше претепан на автобуската постојка во близина на плоштадот. Демонстрантите додека се движат ја пеат песната „Македонија на Македонците“ и ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ в недела ќе маршира во Битола

ВМРО ДПМНЕ наместо да го слави роденденот на партијата како што беше најавено в недела наместо да слави со торта и огномет ќе маршира по Широк Сокак. Ова го најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски  вечерва на прес  конференцијата ...

Read More »

Традиционален планинарски марш “Димитар Илиевски-Мурато“

Планинарското друштво „Пелистер“-Битола денеска го одржа 27-от по ред традиционален планинарски марш од Битола до врвот Пелистер кој секоја година се одржува во чест на Димитар Илиевски-Мурато, првиот македонски алпинист кој го освои највисокиот врв на светот – Монт Еверест. ...

Read More »

Протест на Здружението за чист воздух во Битола

Неколку стотини членови, поддржувачи и граѓани на Битола, вечерва, во организација на Здружението “За нас се работи“ одржаа пред општинската зграда мирен протест.   Иако, беше најавувано масовно учество на протестот од неколку илјади битолчани, сепак, вечерва, на протестниот марш ...

Read More »

Протест во Битола пред Општината

Вчера, над илјада битолчани од сите возрасти го почнаа протестниот марш во знак на револт за завчерашната прикажана сила врз демонстрантите во Скопје.   Иако, протестот кој започна кај спортската сала “Младост” продолжи пред СВР-Битола каде демонстрантите само кусо се ...

Read More »

Заев: “Бомбите“ нема да ја дестабилизираат Македонија

-Вечерва во Битола ќе направиме рекапитулација на тоа што од почетокот кога почнавме да ги објавуваме “ бомбите” сме направиле досега. Во изминатиот период докажавме дека повеќе до 25.000 граѓани на Република Македонија се прислушкувани. Од прислушкуваните граѓани најголемиот процент, ...

Read More »

Повеќе од милион луѓе се на маршот на солидарноста во Париз

Повеќе од милион луѓе поддржани од над 40 светски лидери ќе излезат денес на улиците на Франција на „Марш на солидарноста“ за да го искажат својот револт против терористичките напади што деновиве ја потресија земјата, а во кој беа убиени ...

Read More »

Мирен протест на битолските студенти

Приврзаници  на Студентскиот Пленум во Битола, се приклучија на протестот на студентите од цела Македонија, на мирен протестен марш, кој точно на пладне го започнаа од пред Техничкиот факултет во Битола, по Широк Сокак  а го завршија пред Ректоратот на ...

Read More »

Здружението за чист воздух во Битола најави масовни протести за в сабота

Здружението “ За нас се работи “, кое веќе подолго време во Битола се залага за чист воздух во градот, незадоволни од односот на локалната самоуправа и нејзиниот игнорантски однос за решавање на овој проблем, најави масовни протести за в ...

Read More »