Home / Tag Archives: награда

Tag Archives: награда

Петар Мирчевски добитник на наградата “11 Октомври“

Министерството за култура ги објави добитниците на државната награда „11 Октомври“ за највисоко признание за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од јавен интерес на Македонија. Наградата за животно дело во областа на науката му ...

Read More »

Весна Шеровска добитник на наградата за новинарство на Битолски весник “Тоде Петрески “

                    Добитник на годинашната награда за новинарство на Битолски весник, “Тоде  Петрески”,  за 2019 год. која редакцијата на Битолски весник веќе 15 години по ред посмртно ја доделува во чест на починатиот новинар и дописник од Битола, на Радио ...

Read More »

Заев и Ципрас кандидати за Нобелова награда

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе бидат предложени за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот спор за името. Номинирањето на Заев и Ципрас утре ...

Read More »

Наградата за фотографија “ Жан Моне “ за фоторепортерот на Фокус

Фоторепортерот на „Фокус“, Томислав Георгиев, инаку битоилчанец,  ја доби наградата „Жан Моне“ за најдобра репортерска фотографија. Наградата за надобра новинарска сторија ја доби Бојан Блажевски, а добитник на наградата за најдобра аматерска фотографија е Александар Ристовски. Наградата за најдобра новинарска сторија и ...

Read More »

Дванаесетто издание на “Локум Фест“

Како дел од програмата на БИТ ФЕСТ, а во организација на здружението на Центарот за културна деконтаминација – Битола, започна 12. издание на битолскиот фестивал на музиката и традицијата, „Локум-фест“ чија тридневна програма се одвива во старата битолска чаршија. Во ...

Read More »

Блаже Докуле карикатурист на годината

Карикатуристот на Битолски весник и на бројни други весници, списанија и печатени изданија, Блаже Докуле е пргласен за македонски карикатурист на годината. Ова високо признание од областа на карикатурата на  Блаже Докуле му беше доделено на јубилејното  50-то издание на ...

Read More »

Марјан Танушевски добитник на наградата на Битолски весник „Тоде Петрески“

Со пригодна свеченост, во присуство на членовите на најтесното семејство, почитувачи на неговото дело, како и колеги новинари, денеска во просториите на Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ во Битола беше врачена наградата за новинарство на Битолски весник „Тоде Петрески” посветена ...

Read More »

Марјан Танушевски добитник на наградата на Битолски весник ” Тоде Петрески “

Добитник на годинашанта награда на Битолски весник, Тоде  Петрески е новинарот-уредник во  државната новинска агенција МИА д-р Марјан Танушевски. Ваква одлука донесе денеска редакцијата на Битолски весник, која веќе 14 години посмртно ја доделува оваа награда во чест на починатиот ...

Read More »

Талески му се оддолжи на својот пријател Сашо Огненовски

Последните денови се крена многу прашина околу наградата 4 Номеври за животно дело. По одлуката на Комисијата за доделување на наградата на Трајко Огненовски во текот на изборната кампања, од страна на Општината излегоа со информација дека со доделувањето на ...

Read More »

Добитници на признанијата на Интерфест 2017- за пијано

Денеска во Заводот и Музеј Битола беа доделени наградите за пијанао на Осмиот интернационален фестивал за пијано, на кои учествуваа  млади и талентирани млади пијанисти од Македонија,Бугарија, Италија, Косово, Албанија. 1). ПИЈАНИСТИ ИЗВЕДУВАЧИ до 31 година Иван Трајковски, Битола, ПРВА ...

Read More »