Home / Tag Archives: Нато

Tag Archives: Нато

Датум

                             Како што стојат работите по се изгледа дека на Македонија и е судено постојано од нејзината независност да има проблем со (не)добивањето датум.           Речиси цели 3 децении од македонската независност и донесувањето на Декларацијата  на Собранието  за влез ...

Read More »

Донација од Унгарија за Македонија

И честитам на Северна Македонија што минатата недела доби согласност за започнување на преговорите со ЕУ и што станавте 30-та членка на НАТО. Ние во Европскиот совет ќе се обидеме да издејствуваме најдоцна до мај да ја затвориме рамката за ...

Read More »

Историски ден за Македонија

Како дел од свечената и церемонијална завршница на стапување на нашата земја во полноправно членство во НАТО, денеска истовремено беа подигнати три знамиња на Република Северна Македонија – две во Белгија, во седиштето на НАТО во Брисел и пред Сојузничката ...

Read More »

Помпео:Македонија 30 членка на НАТО

САД денеска од Република Северна Македонија го примија инструментот за пристапување во НАТО, со што Северна Македонија стана 30. сојузничка на НАТО, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео. Во соопштението се вели дека знамето на земјата за прв пат ќе ...

Read More »

Средба на Спасовски со амбасадорката на САД,Брнз

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави во нашата земја Кејт Мери Брнз, која на средбата ги пренесе честитките на нејзината земја за позитивната одлука на Брисел за почеток на преговорите за ...

Read More »

НАТО ја гарантира безбедноста и сигурноста на Македонија

Во организација на Инфо-центарот за евроатлантски интеграции и невладината организација МОСТ во Битола се одржа панел дискусија посветен на темата „Безбедносни предизвици за Северна Македонија од членството на НАТО“, на која зборуваа Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи и Дирк ...

Read More »

Заев прифати дуел со Мицкоски

По повикот на првиот опозиционер, Христијан Мицкоски, кој му порача на премерот, Зоран Заев, да избере место и време за телевизиски дуел, од Владата велат дека Заев е подготвен за тв соочување во било кое време. „Дуел со опозицискиот лидер ...

Read More »

Столтенберг: Проблемот за Груевски нека си го решаваат Скопје и Будимпешта

Случајот со Екс-премиерот Никола Груевски треба да си го решат Будимпешта и Скопје, рече првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека Алијансата нема намера да се меша во расчистување на прашањето околу бегството на осудениот поранешен премиер. „Не е ...

Read More »

Руски бизнисмени ги потплатувале протестантите

Про-руски бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи на НАТО, со плаќање за насилни протести. Премиерот Зоран Заев, обелодени дека полицијата за ваквите плаќањата дознала по приведувањето на неколку учесници во насилните протести пред Собранието минатиот месец, ...

Read More »

Кирацовски: Да не ја испуштиме оваа шанса

Членството во НАТО не носи само загарантирана безбедност и сигурност, туку влез на нови и сериозни странски инвестиции, зајакната конкурентност, зголемена доверба во економијата, нови работни места и поквалитетни услови за живот на сите граѓани, изјави генералниот секретар на СДСМ ...

Read More »