Home / Tag Archives: Нато

Tag Archives: Нато

Заев очекува покана за НАТО

Премиерот Зоран Заев е оптимист дека во првата половина од годинава може да се реши проблемот со името и дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите и покана за членство во НАТО што позитивно ќе влијае и на ...

Read More »

Јанис Бутарис со предлог за ново име:Нова Македонија!

Грција никогаш нема да го прифати името Република Македонија, а Заев сака компромис за името, изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис во интервју за австриски „Куриер“. -Новиот претседател на владата Зоран Заев нема националистички идеи како неговиот претходник Никола Груевски, ...

Read More »

Хојт Ји: Најблиску до решавање на спорот со името

Решавањето на прашањето на спорот со името е досега на највисоко ниво и најблиску до изнаоѓање решение, оцени денеска високиот претставник на Стејт департментот Хојт Брајан Ји, објави Гласот на Америка на македонски јазик. – Има уште многу работа да ...

Read More »

Заев: Народот избра Слобода!

Во слободна Македонија, Нека ни е среќен и вековит 8.септември, Денот на независна и суверена Република Македонија! Ја живееме можноста да ги оствариме своите цели и стремежи, по сопствен избор. Лично независни, без ограничувања. Ова не е момент. Ова е ...

Read More »

Заев:Реални се шансите Македонија да стане членка на НАТО

Реални се шансите на есен Македонија да добие чиста препорака од ЕК. Реални се шансите Македонија да стане 30-та земја членка на НАТО. Реалност се економските перспективи, спокој во семејствата, децата дома, нови вработувања, успешни претпријатија, европско образование, современо здравство, ...

Read More »

Мијалков политички се пензионира

Екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање попладнево соопшти дека ја става во мирување својата политичка активност. „Ја информирам јавноста дека мојата политичка активност ја ставам во мирување. Со цел да се завршат судските постапки кои се во тек, ...

Read More »

Средба Груевски – Хан

Попладнево дојде до средба помегу лидерот на ВМО ДПМНЕ Никола Груевски и Јоханес Хан. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски истакнал дека активностите кои се однесуваат на интеграциските процеси треба да се исполнат и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите реформи за ...

Read More »

Влез во НАТО, но без продажба на името и идентитетот

Во врска со најновите активности за брзо зачленување на Македонија во НАТО и ЕУ, пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на прес конференција изјави: -Република Македонија треба да стане членка на НАТО и ЕУ веднаш и без одложување, порачуваат од ...

Read More »

Отворена вратата за влез во НАТО

НАТО останува отворена за нови места во Алијансата, само доколку се исполнат сите критериуми, посебно наоѓање решение за името со соседна Грција и доколку Македонија продолжи да работи на воведување на реформите и покаже силна политичка ангажираност, истакна генералниот секретар ...

Read More »

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочила министерката за одбрана на Република ...

Read More »
error: Content is protected !!