Home / Tag Archives: нова

Tag Archives: нова

Лет во место, или лет кон ЕУ

Старата 2017 година беше и помина. Помина и новогодишното славје. Битолчани, во зависнот од своите можности, секој на свој начин и со разни желби ја испратија старата 2107 и ја дочекаа новата 2018 година. Но во едно сум сигурен, а ...

Read More »

Канчевска остана без мобилни телефони и компјутер

Околу десет часа траеше претресот во домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска. Претресот заврши со одземени два мобилни телефони во сопственост на поранешната министерка, и компјутер во сопственост на нејзиниот син, пренесува телевизијата. Според неофицијални информации, Канческа ...

Read More »

Лагите во Битола мора да престанат

Се наоѓаме на така наречената велосипедска патека што ја направи претходната локална самоуправа, замајувајќи ја битолската јавност дека исполнуваат едно нивно ветување од претходната нивна програма. Лагите во Битола мора да престанат. Ветуваме дека во периодот кој што следува во ...

Read More »

Нудиме нова ера за Битола

Листата на советници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За подобра Македонија“ е победничка, ние сме тим на луѓе кои во Советот на Општина Битола ќе работиме исклучиво за Вашите интереси. Да се биде дел од новата ера и од новата иднина ...

Read More »

Почна селидбата во ТВ Нова

Новинарот Гоце Михајлоски денеска објави дека дал отказ од телевизија Нова поради повеќе причини – од концепциски, организациски, кадровски, па се до финансиски. Тој својата одлука ја образложи на Фејсбук и напиша дека верувал дека „може да се биде пристрасен, но ...

Read More »

Телевизиите меѓу привилегираните неплаќачи на данок

Меѓу 37-ти фирми кои биле амнестирани од присилна наплата на долговите во Управата за јавни приходи можно е да се наоѓаат и телевизии блиски до претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ. Од УЈП на вчерашната прес конференција одбија да ги именуваат фирмите ...

Read More »

Нова стратегија за европски пари

Македонија недоволно ги користи европските пари. Процедурите за искористеност на ИПА фондовите заглавени во неинформираност и слаби проекти кои не  добиваат  зелено светло од Европа. Владата подготвува нова стратегија со која ќе се прават квалитетни проекти за добивање на странска  ...

Read More »

Романија доби нова социјалдемократска влада

Новата романска влада што ќе ја предводат социјалдемократите на чело со премиерот Сорин Гриндеану доби доверба од националниот парламент и официјално е изгласана. За владата што ќе ја води 43-годишниот Гриндеану, гласаа 295 пратеници, а против беа 133 членови на ...

Read More »

Црна Гора доби нова влада, прва на премиерот Душко Марковиќ

Собранието на Црна Гора попладнево ја избра 41-та Влада, а на нејзино чело за првпат застанува Душко Марковиќ. Владата и програмата кои Марковиќ ја понуди беше поддржана од 41 пратеник на ДПС, СД, БС и албанската коалиција „Албанци одлучно“. Марковиќ ...

Read More »

За 269 ученици започна учебната година во општина Новаци

За 27 првачиња односно за 269 ученици  денеска започна школската година во ЦОУ „Славко Лумбарковски” во општина Новаци. Градоначалникот Лазар Котевски заедно со директорот на училиштето Васко Ристески денеска ги дочекаа и им посакаа топло добредојде и успешен старт на ...

Read More »
error: Content is protected !!