Home / Tag Archives: обвинувања

Tag Archives: обвинувања

Ковачевски: Во РЕК Битола нема криминал и корупција

РЕК Битола ги отфрла  сите обвинувања од вчерашната изјава на Христијан Мицкоски за наводен криминал, корупција и непотизам во работењето на нашиот најголем електро – енергетски комбинат во државата. Во интерес на вистината, ја информираме јавноста дека носител на јавната ...

Read More »

Ковачевски: Ниту ЕЛЕМ ниту РЕК “Битола“ ќе се продава, ниту пак вработените ќе останат на улица

Старата народна поговорка вели…СО ЛАГА, АГА НЕ СЕ БИДУВА! Со лагите искажани од страна на ДПМНЕ и Благоја Шаклевски, Зоран Илиоски не бидува градоначалник! Ниту ЕЛЕМ ниту РЕК “Битола“ ќе се продава, ниту пак вработените ќе останат на улица!- ова ...

Read More »

Реакција на РЕК “Битола“ на изјавата на дополнителниот министер Кирацовски

Паушалните изјави на дополнителниот министер Александар Кирацовски за наводни притисоци врз вработените во РЕК Битола се целосно неточни и во функција на собирање ситни дневнополитички поени. Податоците со кои оперира дополнителниот министер, воопшто не кореспондираат со фактичката состојба бидејќи станува ...

Read More »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со стари проекти во новите избори

-Антонио Милошоски, битолчани имаат можност да го видат само за време на парламентарни избори кога ветува ридови и долини, а штом тие завршат од него нема ни трага ни глас. Еве веќе петти пат кај што е носител на ДПМНЕ ...

Read More »

Трамп тврди дека милиони гласови за Клинтон биле нелегални

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека милиони гласови коишто ги добила неговата противкандидатка Хилари Клинтон на изборите од 8-ми ноември биле незаконски. Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи пред демократската противкандидатка Хилари Клинтон освојувајќи 306 од ткн електори ...

Read More »

“Луди театарџии“

Битола деновиве беше во центарот на вниманието на филмските работници. Иако, организаторите на фестивалот со програмата која ја подготвија се потрудија фестивалот  да биде празник на филмот, “лудите театарџии“ на затворањето се потрудија да направат скандал, кој остави црна дамка ...

Read More »

Талески: Во Општина Битола нема криминал

Веднаш по прес-конференцијата на специјалната јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, по повод почетокот на  истражната постапка за случајот “Транспортер“, прес-конференција одржа градоначалникот Владимир Талески, кој  отворањето на случајот за него и за другите инволвирани во оваа афера ги слушна на патот ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ изгледа не се движат по новоасфалтираните улици, обновени тротоари и уредени јавни зелени површини

-Изгубени, дезориентирани, недоверливи и очигледно многу зачудени од деструктивните постапки на нивниот лидер Зоран Заев, локалните активисти на СДСМ не знаат на кој начин да ги спроведуваат наредбите од “Бихачка“, да продолжат да бидат деструктивни по секоја цена- вака реагираше ...

Read More »

СДСМ: Дупките по градските сообраќајници поопасни од калдрма

Советникот од СДСМ во битолскиот Совет, Горан Козаров денеска на прес-конференција ја критикуваше состојбата со инфраструктурата и улиците  во Битола. -Дупките по градските сообраќајници се полоши и поопасни и од калдрма. Катастрофалната состојба на улиците ја нарушува безбедноста на сообраќајот ...

Read More »

Градоначалникот Tалески: Опозицијата се заминава со лични дисквалификации

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески запрашан за денешната прес-конференција на опозициската СДСМ кои побараа негова оставка даде коментар кој го пренесуваме во целост. -Тоа е голема желба на опозицијата, но за да им се исполни, ќе треба да излезат на ...

Read More »