Don't Miss
Home / Tag Archives: предлог

Tag Archives: предлог

Градоначалничката побара бесплатен јавен превоз за битолчани

                       Градоначалничката на  Битола, Наташа Петровска по бројните барања на битолчани за преземање конкретни мерки за почист воздух, денеска покрена и достави иницијатива до превозниците кои вршат општински линиски превоз на патници во Општина Битола со градските линии, да обезбедат ...

Read More »

Заев со предлог Белград и Приштина да го следат Преспанскиот договор

Преспанскиот процес може да биде пример за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина, порача денеска во Брисел премиерот Зоран Заев во изјавата по работниот ручек со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини со лидерите ...

Read More »

Предлог:Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите. Според изворите на порталот, овој предлог, како и претходните, би бил за севкупна упореба.

Read More »

Талески ја испразни општинската каса

Општинската каса на Битола е празна. Ова ни го потврдуваат вработени во битолската администрација. На само неколку дена пред истекот на мандатот Талески ја испразнил општинската каса и од ставките каде што имало пари им испалтил на свои блиски, додека ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ: Битола е прва општина во државата која има програма за подобрување на квалитетот на воздухот

На прес-конференцијата на СДСМ од Битола а во врска со загадувањето во градот , со реакција во јавноста излегоа  од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ- Битола. Реакцијата ја пренесуваме во целост: Општина Битола е прва општина во Република Македонија која ...

Read More »

Престижниот “ВОГ“ ја предлага Македонија како дестинација за 2017 година

Со Охрид и со фотографијата на „Св. Јован Канео“ почнува написот во престижното списание „Вог“, кој овој пат препорачува шест дестинации на Балканот што мора да се посетат идната година. Македонија, Охрид и Канео според „Вог“, се дестинација број еден ...

Read More »

Кои се новите предлог-министри?

Многу брзо по синоќешните оставки, премиерот Никола Груевски предлага нови имиња, а за денеска во 13 часот веќе е закажана и собраниска седница за изборо на новите министри. Митко Чавков е предлогот за нов министер за внатрешни работи на местото ...

Read More »

Нов закон за пензионирање во Македонија: Жените на 59 -мажите на 61 година во пензија

Жените да може предвреме да се пензионираат на 59, а мажите на 61 година, а трошокот за надоместокот што ќе го добиваат три години додека да добијат статус на пензионери да падне на товар на работодавците, пишува “Дневник“. Вакви законски ...

Read More »

Побарана смена на претседателката на Советот на Битола

Советникот на НСДП Битола, Благојче Котевски и здружената опозиција, на денешната седница на Советот побараа на дневен ред да се стави точка за интерпелација на претседателката на Советот на општината, д-р Силвана Ангелевска. Поводот за интерпелација на претседателката на Советот ...

Read More »

ЛДП: Да се усвојат итни мерки за ублажување на загаденоста на воздухот

-Состојбата со квалитетот на амбиентaлниот воздух во Битола е катастрофална. Битолчани дишат загаден, нечист и смртоносен воздух, а Битола е еден од најзагадените градови во Македонија, со огромни дневни пречекорувања на дозволените концентрации на опасни материи во воздухот. Имајќи предвид ...

Read More »