Home / Tag Archives: признание

Tag Archives: признание

Јоана како Мара ги воодушеви битолчани во “Вавилон”

                                   Добитничка на престижнот признание за трајни вредности на манифестацијата “ Избираме најуспешни битолчани 2018 “ е познатата актерка, доајен на Народниот театар од Битола, Јоана Поповска.        Извонредната актерка, Јоана Поповска е првенка на Народниот театар во Битола, која ...

Read More »

И Хераклеа претесна за Смајко

           По извонредниот концерт на битолската поп дива Каролина, четврток  љубителите на музиката во Битола и регионот ќе имаат можност да уживаат во уште еден музички спектакл.           Во рамките на битолското културно лето “Бит Фест 2018” а во организација ...

Read More »

Доделени наградите “Жан Моне“

Денеска во Националната и Универзитетска библиотека “ Св. Климент Охридски “ во Битола беа врачени наградите  “Жан Моне “. Победникот во категоријата најдобар новинарски текст е новинарката Марија Тасев, за серијалот текстови посветени на мигрантската криза, во кои таа ја следи  ...

Read More »

Почина битолскиот Губерина

Вчера, попладнето на Буковските гробишта  во Битола беше погребан доајенот на битолската адвокатура, добитникот на највиското признание на Битолски весник за животно дело,  Сотир Главинче. Сотир Главинче беше еден од доајените на битолската адвокатура од генерацијата адвокати на Вељко Губерина ...

Read More »

Стопанска банка ад Битола со награда за извонредност во извршувањето на меѓународните плаќања

KBC Bank NV и подари признание на Стопанска банка ад Битола за постигантиот висок процент на извонредност во извршувањето на плаќањата кон странство за 2014г. – Euro STP Excellence Award. Процентот од 98,53% на успешно реализирани трансакции без потреба од ...

Read More »

Доделени четвртоноемвриските награди

Вечерва, на свечена академија во Битолскиот Народен театар беа доделени највисоките општински признанија, наградата 4 Ноември. И Битолски весник, како најстариот локален печатен медиум во Република Македонија, кој годинава прослави 50 години од излегувањето на првиот број, кој беше отпечатен ...

Read More »

Битолски весник добитник на 4 Ноемвриската награда

Управниот одбор за доделување на највисокото општинско признание, наградата 4-ти Ноември, доцна попладнево ги утврди добитниците на 4-то номевриската награда за 2014 година. Добитник на највисокото општинско признание, со одлука на Управниот одбор стана редакцијата на Битолски весник. Ова високо ...

Read More »