Home / Tag Archives: решение

Tag Archives: решение

Копанки се одзема за да се изгради побрзо

Во врска со реакцијата на ПСК Пелистер по одземањето на Копанки од страна на локалната самоуправа, со реакција се јавија од општината Битола. Во Соопштението се вели: – Донесувањето на Решение за делумно поништување на претходно донесеното решение со кое ...

Read More »

Шекеринска: Фокусирани сме на добро решение, нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи

Фокусирани сме на решение, на шанса за нашата држава, и нема да дозволиме невнимание тоа да го уништи, изјави денес во Битола, заменик претседателот на Владата и министер за одбрана Радмила Шекеринска, а во врска со текот на преговарачкиот процес ...

Read More »

Нимиц: По Атина, очекувам добри разговори и во Скопје

„Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и другите лидери во Скопје“, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц по пристигнувањето во Скопје. Нимиц, претпладнево, со своите соработници, ...

Read More »

Продажба на алкохол и по 19 часот

На денешната владина седница беше одлучен дека Министерството за економија во рок од два месеци треба да достави Предлог за изменување на законот за трговија за укинyвање на времето за продажба на алкохол и укинување на ограничувањето, односно забраната на ...

Read More »

Бошковски и Љубчо Георгиевски стануваат дел од власта

Разговорите за изборот на новиот министер за здравство се во тек со коалициските партнери од владејачката коалиција. Во опција се повеќе имиња. Реконструкција на Влада ќе има доколку биде избран кандидат кој не доаѓа од Алијансата за Албанците, изјави денеска ...

Read More »

Груевски бара непартиски кандидат

Иако до крајниот рок за пријавување на кандидати за градоаначалници остануваат само уште нецели 4 дена ВМРО ДПМНЕ сеуште не излегува во јавносат со кој кандидат ќе оди на изборите во Битола. Како што неофицијално дознаваме Груевски кога станува збор ...

Read More »

Промовирано идејното решение на стадионот „Под Тумбе Кафе“

Општина Битола го претстави идејното решение за новиот лик на фудбалскиот стадион „Под Тумбе Кафе“. Од секторот за односи со јавност информираат дека основната форма на новиот објект „Фудбалски стадион за 12.000 гледачи“ е арена, а северната трибина на која ...

Read More »