Don't Miss
Home / Tag Archives: штета

Tag Archives: штета

Општината заробена од долговите во Касарната

Тоа што новата градоначалничка Наташа Петровска го најави се случува. Општината  Битола која ја наследи со над 13 милиони евра долг,  е “ заробена “ од нови долгови од Касарната. Златниот рид, како што ја нарече сега веке екс градоначалникот ...

Read More »

Повторно одложен судскиот процес “ Транспортер “

Судскиот процес “ Транспортер “ во кој првообвинет е екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески е повторно одложен поради болест на една од обвинетите директорки во случајот, Анита Ангелевска. Имено адвокатот на Ангелевска доставил лекарско уверение дека таа била болна ...

Read More »

Кривична пријава за геометар

СВР Битола поднесе кривична пријава против 49-годишниот Г.Н. од Битола, самостоен референт за геодетско катастарски работи, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Геодетот без никаква правна основа извршил промени на сопственост на ...

Read More »

Четворица млади битолчани направиле штета од над 30.000 евра

СВР-Битола до надлежното Основното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против А.М.(19) и уште три малолетници, сите од Битола, поради постоење на основи на сомнение дека во периодот септември минатата година до март годинава во повеќе наврати сториле кривични дела „тешка ...

Read More »

Искршени излозите на “Божур”

Денеска, рано изутрина, засега непознати сторители ги искршија излозите на приватното претпријатие за намештај “Божур”, кое се наоѓа наспроти “ Битолски весник “. Сопственикот на “ Божур” Илјаз Синановски, на кој пред извесно време исто така му беа искршени излозите ...

Read More »