Home / Tag Archives: Скопје

Tag Archives: Скопје

Шест нови жртви од коронавирусот

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 36 оздравени пациенти во: Скопје-19, Куманово-1, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1, Велес-3, Гостивар -2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 ...

Read More »

Починатиот пензионер немал корона вирус

Резултатот на  66-годишниот маж од Битола  кај кој постмртно е земен брис за тест на Ковид – 19 е  негативен, соопшти Министерството за здравство. Мажот на возраст од 66 години, кој на 30.03 од страна на МВР при извршување на рутинска ...

Read More »

Филипче: Шестмина новозаболени.

Во земјава има шестмина ново заболени од корона вирусот, со што вкупната бројка се искачи на 18, соопшти вечерва министерот Венко Филипче. -Тестирани се 12 лица, а од нив позитивни се шест. Една пациентка стигнала од Барселона. Била со покачена ...

Read More »

Граве го купи “ Еуролинк“

Агенцијата за супервизија на осигурување му дала дозвола на „Граве Осигурување“ да го купи „Еуролинк осигурување“. „Усвоено е решение за издавање согласност за стекнување квалификувано учество од страна на Grazer Wechselseitige Versicherung Aktiengesellschaft AG од Грац, Република Австрија да стекне ...

Read More »

Техничка влада за политички пресметки

                              Со цел да се реши политичката криза во Македонија, пред нецели 4 години, во населбата  Прижно во Скопје, со благослов на четирите најголеми политички партии од македонскиот и албанскиот блок, како и европските медијатори,  беше одлучено пред секои ...

Read More »

Битола вечерва најзагаден град

Оваа вечер воздухот во Македонија е загаден.Вечерва најзагадено според апликацијата „Мој воздух“ е во Битола каде присуството на ПМ10 честички е 502 µg/m3, како и  во Скопје,  каде има 151 µg/m3.

Read More »

Ципрас слета во Скопје

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изутринава пристигна на Аеродоромот Скопје од каде ќе се упати кон Владата каде што ќе биде пречекан со државни и воени почести. На скопскиот аеродром тој беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и од ...

Read More »

Забранета книгата на Стојан Андов за атентатот на Глигоров

Поранешниот собраниски спикер Стојан Андов е затекнат од одлуката на Основниот суд Скопје 2, според која времено е забранета продажбата на неговата книга „До атентатот и по него“. Андов во книгата имплицира вмешаност на Љубомир Фрчковски во атентатот на Глигоров. ...

Read More »

Ципрас доаѓа со тројца министри и со бизнисмени

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на почетокот од следниот месец, поточно на 2 април, доаѓа во еднодневна посета на Македонија придружуван од алтернативниот министер за надворешни работи Јоргос Катрагалос, министерот за енергетика Георгиос Статакис како и со поголем тим од ...

Read More »

Евтино купена слобода

Годината која штотуку измина, граѓаните на Република Македонија долго време ќе ја паметат. Но 2018 година сигурно никогаш нема да ја заборават дел од обвинетите  за настаните на 27 април, кои наместо да се соочат со  долгогодишни затворски казни за ...

Read More »