Don't Miss
Home / Tag Archives: соработка

Tag Archives: соработка

Активности во „Неделата на пролетта“ за почиста животна средина во Битола

Во рамките на „Неделата на пролетта“, во Битола се спроведуваат повеќе активности, насочени кон почиста животна средина. Носител на акцијата е ЈКП Комуналец, во координација со Општина Битола и активна вклученост на јавните претпријатија Водовод и Нискоградба. -Започнуваме на тој ...

Read More »

Поголема соработка меѓу ЕСМ и битолскиот универзитет

Поголема соработка меѓу битолскиот универзитет и ,,Електрани на Северна Македонија” договорија денеска генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и ректорот на универзитетот Св. Климент Охридски од Битола, Сашо Коруновски, на средбата која се одржа во Ректоратот. АД ЕСМ и ...

Read More »

Османи:Евроинтеграциите немаат алтернатива

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Од прес службата на Османи соопштија дека разговарале за напредокот во меѓусебната соработка, активностите на двете земји за унапредување на комуникацијата, како и мерки ...

Read More »

Меморандум ЗНМ и Универзитетот “ Гоце Делчев “

Здружението на новинари на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип (УГД). Тој беше потпишан денес од страна на Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани и Ректорот на УГД Штип, проф. д-р Блажо Боев, а со него ...

Read More »

Општина Карпош доби нов Совет

Денеска, во конференциската сала на  Спортско рекреативниот Центар „ Борис Трајковски“, се одржа првата ( конститутивна) седница на Советот на Општина Карпош.  На оваа седница Комисијата за прашања на верификација, мандатни прашања, избори и именувања, ги верифицираше мандатите на новоизбраните ...

Read More »

Николовски: Капацитетите на АПРЗ ќе се стават во функција на земјоделците

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски,  во Битола оствари средба со новиот директор на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството (АПРЗ),  Зоран Стојчевски и со вработените во АПРЗ. На средбата беа лоцирани моменталните слабости на Агенцијата, и ...

Read More »

Заев и Борисов го потпишаа Договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов денеска во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Договорот, кој е потпишан на македонски јазик согласно Уставот на Македонија и на бугарски согласно Уставот на Бугарија, ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ да престане со својата неодговорна политика

ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да престане со својата неодговорна политика и наместо тоа, да покаже одговорност и да дејствува во решавањето на отворените прашања, во унапредувањето на добрососедските односи и отворањето на евроатлантските перспективи, стои во реакцијата ...

Read More »

Отворен кабинет по англиски јазик во СОУ “Таки Даскало“

Со пригодна свеченост, во СОУ “Таки Даскало“, беше отворен посебен кабинет по англиски јазик. Реализацијата на овој значаен проект е во соработка со Американското катче од Битола, кои покрај мебел и компјутерска опрема, донираа и литература на англиски јазик. Уредувањето ...

Read More »

Бејли ја повика идната влада да соработува со опозицијата

Амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, ја повика идната влада да соработува со опозицијата, со цел да продолжи процесот на евроатлантските интеграции на Македонија, во неговото обраќање на денешната прес-конференција, по повод одржаните предвремени парламентарни избори. – Американската амбасада ...

Read More »