Home / Tag Archives: состанок

Tag Archives: состанок

Средба во РЕК Битола за почист воздух

Здружението За нас се работи соопшти дека  во РЕК Битола  се оствари  средбата со генералниот директор на ЕЛЕМ, а на која присуствувале претставници од неколку граѓански организации како и советници од општина Битола. Биле посочени сите видливи и реални проблеми ...

Read More »

Судбината на “Скопје 2014“ во рацете на работна група

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, вчера формираше Работна група за изработка на Анализа за реализацијата и последиците од проект „Скопје 2014“. Во Групата членуваат проф. д-р Мирослав Грчев, редовен професор на Архитектонскиот факултет при УКИМ (координатор), м-р ...

Read More »

Денеска конститутивна седница на Собранието на Македонија

Денеска во 13 часот ќе се одржи конститутивната седница на деветтиот собраниски состав на Македонија. Вчера претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, одржа координативен состанок со претставниците на партиите кои имаат пратеници во новиот собраниски состав. Прашањето за кое ...

Read More »

Село гори баба се чешла

Македонија е во длабока политичка криза, која се заканува да ја уништи економијата во државата. Веќе две години, од почетокот на “бомбардирањето“ на кабинетот на Груевски, власта и опозицијата постојано се обвинуваат меѓу себе за состојбата во која се наоѓа ...

Read More »

Невладините организации и надлежните дискутираа за подобрување на животната средина

Државниот секретар на Министерството за животна средина и просторно планирање  Соња Липиткова заедно со градоначалникот на општина Битола д-р Владимир Талески, денеска, во општинската зграда  остварија средба со граѓански и невладини организации од пелагонискиот регион. -Од оваа година, концептот на ...

Read More »

Прво санација, па целосно чистење на реката Црна

Од општинскиот кризен штаб понудија иницијатива од сите општини од пелагонискиот регион, а, заради географската поставеност не се вклучува општината Ресен, бидејќи немаше проблеми со поплавите кои ги зафатија останатите пелагониски општини, сега кога времето се смирува, а нивото на ...

Read More »

Миле Јанакиески: Утре во 7 часот наутро ќе бидат поставени 10.000 вреќи за враќање на коритото на реката Црна во првобитна состојба

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вечерва соопшти дека утре во 7 часот почнува голема акција за заштита и враќање во првобитна состојба на коритото на реката Црна со која е предвидено поставување на 10.000 вреќи со песок. Големата ...

Read More »

Министерот Јанакиески вечерва во Битола – состанок на Координативното тело за справување со кризи

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вечерва во Битола ќе оддржи состанок на Координативното тело за справување со кризи. На  состанокот покрај министерот ќе присуствуваат и градоначалниците од Пелагонискиот регион како и надлежните институции.

Read More »

Доколку сакате чист воздух, возете велосипед

Доколку сакате чист воздух во Битола, тогаш барем 7 месеци во годината возете велосипед. Ова им го препорача претставничката на Министерството за екологија, Светлана Георгиева на битолчани, по денешниот заеднички состанок со Консултативното тело за мерење на загаденоста на амбиенталниот ...

Read More »