Don't Miss
Home / Tag Archives: советник

Tag Archives: советник

Во иднина часовите на учениците и седниците на Советот на Битола ќе започнуваат со интонирање на македонската химна!?

Мнозинството советници на денешната седница на Советот на Општина Битола го поддржаа предлогот на советникот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Михајло Вангелов како дополнување на Дневниот ред да биде ставена точката во битолските основни и средни училишта задолжително секој понеделник да ...

Read More »

Синот на Сорос советник на Заев?!

Откако од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека премиерот Зоран Заев имал тајна средба со Александар Сорос, од Влада велат дека средбата не била тајна, туку премиерот се консултирал со Сорос за „Малиот Шенген“. По ова, од ВМРО-ДПМНЕ прашуваат дали Александар Сорос му ...

Read More »

Рубин Земон на местото на Тунтев

Со 78 гласа „За“, Рубин Земон стана нов пратеник во Собранието, откако оставка си поднесе координаторот на пратеничката група во СДСМ, Томислав Тунтев, за да ја преземе функцијата директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство. Земон беше посебен советник за развој ...

Read More »

Битола ќе добие полигон за полагање возачки испити

Во 12 години владеење, ДПМНЕ покрај тоа што не направија ништо ни го уништија и тоа што го имавме. Повеќе од 4 години Битола е оставена без полигон за полагање возачки испити. Откако во мај 2013 е донесено решение за ...

Read More »

СДСМ: Филмскиот град на Талески стана руина

Иако изборната кампања трае 20 дена, таа е сепак прекуса  за да се набројат сите проекти кои ДПМНЕ ги ветуваше, а не ги оствари. И покрај тоа што не ги остварија тие без грам срам излегуваат и повторно ветуваат брда ...

Read More »

Ќе ја заживееме Старата битолска чаршија

Се наоѓаме во срцето на Старата битолска чаршија, која за волја на вистината памети многу подобро време од денешното. Она што некогаш беше на далеку прочуен центар на трговија и на еснафот, она што некогаш ни ги полнеше душите со ...

Read More »

Гасификацијата клучен приоритет на идната локална власт предводена од СДСМ

Денес се наоѓаме пред комплексот “Шехерезада”,од каде Талески и ДПМНЕ уште во предизборната кампањата во 2005-та година ветуваа дека ќе започне да функционира Топланата  за Битола, која ќе ги снабдува сите поголеми фирми. Иако не ја направија,во 2013 година ветија ...

Read More »

Зоран Стојчевски директор на Агенцијата за земјоделие

Според информации на порталот на Битолски весник, екс советникот во Советот на општината Битола и кандидат за советник во новиот градски совет од листата на советници на СДСМ и Коалицијата “ Живот за сите “ Зоран Стојчевски е именуван за ...

Read More »

Борче Корлевски: ВМРО-ДПМНЕ нема образ да ветува нови проекти

Кампањата за локалните избори започна, а со нив и старо – новите лаги на ДПМНЕ, обвинија денеска од СДСМ. -Срамејќи се да излезат пред битолчани луѓето кои 12 години го пустошеа градот почнаа да им идат луѓе од надвор за ...

Read More »

Живаљевиќ го демантира Груевски

Поранешниот советник за безбедност во Амбасадата на Србија во Македонија Горан Живаљевиќ вечерва ги негираше тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека македонските институции не му дале одобрување да влезе во парламентот за време на инцидентот на 27 април. – Моето присуство во ...

Read More »