Home / Tag Archives: србија

Tag Archives: србија

Четврт век исполнет со Титански подвиг

               Над илјада  верници и гости  од Македонија, Србија, Бугарија и Грција,на 19 и 20 овој месец, присуствуваа  на празнувањето  на светиот Лампсакиски чудотворец Партениј  и му вознесоа  молитви и слава, што се одржа во  рамките на одбележувањето на илјада ...

Read More »

Вучиќ нема да бегам како Груевски

Ќе бидам со својот народ се додека сум негов избор, а потоа ќе живеам во својата земја, бидејќи друга немам. Никогаш нема да заминам од државата и нема да го видите „случајот Груевски“ или нешто слично, изјави српскиот претседател Александар ...

Read More »

Бугаризација на отворена сцена

Деновиве, кога политичките партии и лидери кај нас водат битка до истребување во врска со Преспанскиот договор, секој ден  државата, а во таа смисла и Битола, ја напуштаат по  десетици млади семејства кои заминуваат во странство. Додека политичарите секојдневно  во ...

Read More »

Амбасадорката на Србија во посета на Општина Битола

Амбасадорката на Република Србија, Душанка Дивјак-Томиќ, денеска  ја посети Општина Битола, каде што оствари работна средба со градоначалничката Наташа Петровска. На средбата беше договорено интензивирање на понатамошната соработка, како и отворање на нови можности за двете страни кои ќе придонесат ...

Read More »

Амбасадорката Томиќ: Србија поддржува се што ќе договорат Македонија и Грција

Србија сака да се реши прашањето меѓу Македонија и Грција и поддржува се што ќе договорат двете земји, изјави денекса во Битола српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ. „Република Србија и посакува на Македонија се најубаво како на близок сосед и ...

Read More »

Утре во Белград средба Вучиќ со македонската амбасадорка

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе ја прими македонската амбасадорка во Белград Вера Јовановска Типко. Средбата ќе се одржи во 11 часот, пренесува Танјуг. Претседателот на македонската Влада Зоран Заев и српскиот претседател Вучиќ денеска телефонски разговараа по повлекувањето на ...

Read More »

Шпионската афера на стенд бај

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и претседателот на Република Србија Александар Вучиќ со заедничко соопштение до јавноста по телефонскиот разговор кој го имале денеска. Од Владата велат дека во долг разговор ги разгледале сите аспекти на новонастанатата ...

Read More »

Димитров: Не сме прислушкувале!

Владата на Македонија ниту имала намера, ниту пак дала наредба или инструкции за вршење разузнавачки дејства против и на штета на друга земја од соседството, вклучувајќчи ја и Србија. Земјава не презела никакви дејства и мерки за да ја шпионира ...

Read More »

“ Големо уво “ од Скопје за Белград

Насловните страни на српските медиуми денеска исполнети со неофицијални информации за дипломатскиот инциденти што го предизвика Србија откако реши да го повлече персоналот од својата амбасада во Македонија на консултации во Белград. Медиумите во соседна Србија пишуваат дека српските дипломати ...

Read More »

Србија се исплаши од“ Големото уво“ на Македонија

Белград тврди дека поседува докази дека во Македонија се врши офанзивно разузнавачко дејствување против институциите на нивната држава. Ова за српските медиуми го изјави претседателот на нашиот северен сосед, Александар Вучиќ кој додаде дека Србија и натaму ќе развива пријателски ...

Read More »