Home / Tag Archives: средба

Tag Archives: средба

Власта ја бојкотираше “Семакедонската средба“ во Трново

На денешната 48. традиционална Семакедонска средба во потпелистерското село Трново, во дворот на црквата “Успение на Пресвета Богородица“, за првпат не присуствуваше ниту еден претставник на локалната власт, а средбата ја бојкотираа и претставници на централната власт. Но, бојкотот не ...

Read More »

Работна средба со Ромската заедница во кабинетот на Петровска

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на Ромите 8 април, градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска во нејзиниот кабинет одржа работна средба со претставници  од Ромската заедница. На средбата, на која присуствуваа  Незир Хусеини и Реџеп Али Чупи, ...

Read More »

Заев и Ахмети се договрија за заеднички кандидат за претседател

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека постигнале договор на претседателските избори да одат со заеднички кандидат. -Се договоривме на овие избори да излеме со заеднички кандидат. И ова да стане стандард и во ...

Read More »

Нема амнестија за организаторите за 27 април

Портпаролот на Владата на Македонија, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција, говореше за амнестија за настаните од 27 април минатата година, изгласана вчера во Собранието. Како што порача тој, Владата и сите нејзини структури ги поддржуваат сите акти со кои се ...

Read More »

И Божиновски планирал да му ја дувне од Македонија

Екс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во спротивно се заканил со бегство. Поради истите причини притвор доби и Кирил Божиновски, исто така обвинет ...

Read More »

Новинари од екс Југославија ќе ја промовираат Битола

Новинари и уредници од најреномираните списанија, портали и емисии од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска, кои обработуваат теми со туристичка содржина, денес во Битола снимаат репортажи за големото културно – историско богатство на градот, кое претставува вистинска ...

Read More »

Утре лидерска средба

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на Владата Зоран Заев ...

Read More »

Бејли во Битола

Денеска Битола ке биде центарот на политичките случувања. За во 11.30 закажана е средба на градоначалничката Петровска со премиерот Зоран Заев. Денеска во посета на Битола ке биде и амбасадорот на САД во Република Македонија Бејли. а во 13 часот ...

Read More »

По Касами и Гаши влегува во Владата

По Беса на Билал Касами и Беса на Африм Гаши влегува во Владата, брифираат од партијата. Од таму велат дека премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со Гаши и  дека се договорени најголем дел од работите. И од Беса на Гаши ...

Read More »

ЕУ ќе поддржи бројни проекти за подобрување на животот на битолчани

Европската унија, како и во изминатиот период, така и во иднина несебично ќе се залага за решавање на проблемите со кои се среќаваат граѓаните на Битола, како и за реализација на некои крупи проекти, кои од страна на општината Битола ...

Read More »