Home / Tag Archives: средба

Tag Archives: средба

Средба Тимоние-Наташа Петровска

Вечерва во Кабинетот на градоначалничката дојде до средба помегу Наташа Перовска, градоначалничка на Битола и амбасадорот на Франција во Република Македонија Кристијан Тимоние. На средбата, која е  прва официјална по преземањето на градоначалничката функција стана збор за идната соработка на ...

Read More »

Градоначалничката Петровска оствари средба со амбасадорот на Словенија

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска денеска ја оствари  првата работна  средба со амбасадорот на Република Словенија во Македонија, Милан Јазбец и претставници од  Словенското друштво “Триглав”. На средбата во градоначалничкиот кабинет се разговараше  за заедничката соработка помеѓу Битола и Словенија   ...

Read More »

Наташа Петровска оствари средба со Здружението „Еснаф”

Kандидатката за градоначалничка на Битола од СДСМ  Наташа Петровска денеска оствари средба  со Здружението „Еснаф” во кое членуваат угостителите од нашиот град. -Она што можев да го забележам дека имаме низа на властени проблеми кои што најмногу се појавиле заради ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со Здружението “ За нас се работи “

Премиерот Зоран Заев, денеска оствари работна средба со претставници од граѓанското движење „За нас се работи“, од Битола. На средбата присуствуваа и заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули и директорот на АД ЕЛЕМ, Драган Миновски. На ...

Read More »

Средба Поповски – Бејли

Министерот без ресор задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски денеска се сретна со американскиот амбасадор Џес Бејли, со кого, како што информираат, разговарале за заложбите на новата Влада во насока на целосна транспарентнсот, отчетност и отворена комуникација на сите ...

Read More »

Средба на Груевски со задграничните комитети

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера заедно со дел од членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ одржа средба со претставниците на задграничните комитети на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од партијата. „На средбата се разговараше околу актуелната политичка состојба во Република Македонија и проблемите ...

Read More »

Политички говори за државниот празник Илинден

И покрај тоа што говорниците од Семакедонската 46  иселеничка средба  во Трново, кај Битола, во дворот на црквата Св.Богородица, повикаа на семакедонско помирување и единство на македонскиот народ, како и на обединување на македонските политички партии,ВМРО ДПМНЕ и СДСМ,  кога ...

Read More »

Хан – Заев на средба во “ четири очи”

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пристигна во Владата каде ќе одржи средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Хан за време на посетата има предвидено средба со делегација на Владата и ќе присуствува ...

Read More »

Додека ВМРО-ДПМНЕ е на власт проектот „Македонија вработува“ ќе продолжи

Носителот на кандидатската листа за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во изборната единица 5, Антонио Милошоски денеска во Битола оствари средба со занаетчии од Комората на занаетчии, кои како што рече, најголем дел од нив го користеле ...

Read More »

Хан: Важно е дека условите на избори се исполнети

Комесарот за преговори за проширување на Европската Унија Јоханес Хан, пред утрешната посета на Република Македонија, денеска испрати порака дека е важно што условите за одржување на веродостојни избори во земјата се исполнети. Предвидено е Хан утре да се сретне ...

Read More »
error: Content is protected !!